Sprawdź czy jesteś Life 2.0!

Wujek Dobra Rada Codzienność, Weblife, Wyższe piętro 5 Comments

Internetowy trend Web 2.0 to już przeszłość?

Jak zidentyfikować Life 2.0?

Life 2.0 powstało na początku 2007 roku. Jest to epoka, w której nowe technologie otwierają drzwi przed Tobą, zwykłym i miernym śmiertelnikiem, aby Twoje życie było cudowne i piękne jak Ty po poddaniu się kompatybilizacji standardom Life 2.0. Trend ten łączy w sobie wszystkie wartości obecnego dorobku cywilizacyjnego. To nowa granica życia, gdzie człowiek jest w centrum świata jako multimedialny element populistycznego społeczeństwa.

Czy można uznać wcześniejsze życie za Life 2.0?

Oczywiście nie! Wykreowanie Life 2.0 było ideą zaczerpnięcia z życia wszystkich tych wartości, których człowiek XXI wieku może uznać za podtrzymujące go w pełnym życiu. Nikomu do tej pory nie udało się w prosty sposób opisać przydatności wszelkich aspektów zmultimedializowanej kultury. Oczywiście wielu uważało się za szczęśliwych z życia, korzystających ze wszelkich możliwości, które stawia przed nimi rozwój technologiczno-naukowy, jednak nie potrafili oni w jednoznaczny sposób określić ich siły napędowej. To właśnie – w odróżnieniu od Life 2.0 – nazywamy Life 1.0, czyli niedoskonałego młodszego brata.

Life 2.0 to nie rewolucja, lecz ewolucja.

Jakie jeszcze cechy musi mieć życie?

Jak wielokrotnie do tej pory podkreślano, podstawową cechą rozróżniającą życie pierwszej generacji a Life 2.0 jest podejście do człowieka. To on, a nie nic innego stoi w centrum zainteresowania osoby Life 2.0. Cechami Life 2.0 są przede wszystkim:

 • prostota
 • interakcja
 • niskobudżetowość
 • zgodność ze standardami L3C i BHP
 • użyteczność
 • dostępność innokulturowa
 • agregacja
 • wymiana
 • współtworzenie
 • równowaga
 • lekkość
 • społecznościowowść
 • remixability
 • radość życia

Wszystko to można podsumować zdaniem: Wir sind dem Leben. W nowym życiu najłatwiej znaleźć elementy „ciekawe” i „fajne”, a nie „ważne”, „potrzebne” czy „mądre”. Autorytetalne mądrości bowiem nikomu już nie służą – dziś najpierw trzeba zainteresować!

Jakich technologii potrzebujesz, aby być 2.0?

 • MMS – bo zwykły SMS już nie wystarcza. RSS to nowy sposob konsumpcji mediow. To nie czytelnik przychodzi po informacje, to informacja przychodzi sama do czytelnika, bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli czyjaś komórka nie ma MMS-ów, to trudno przykleić jej tak waloryzującą dziś etykietkę Life 2.0 Friendly. I jeszcze uwaga na koniec – PiShAnYe w ten sposób jest niedopuszczalne, tak samo jak używanie modnych niegdyś emotikon. Pamiętaj, liczy się człowiek!
 • N-API-J – w obecnych czasach zwykłe spotkanie nie miało by sensu. Obecnie niezbędne jest wyjście (koniecznie) do pubu i napicie się (koniecznie) prawdopodobnie najlepszego piwa na świecie. Człowiek Life 2.0 nie napije się jakiegoś polskiego szajsu jeśli ma do wyboru wielowalorowy produkt megakorporacji znanej na całym świecie. Dzięki technologii N-API-J ludzie komunikują się na całym świecie w świadomości, że piją to samo!
 • CMS – aby Twój profil osobowościowy był w pełni skonfigurowany musisz użyć w nim masy krótkich i nic nie znaczących skrótów z języka angielskiego (nawet jeśli nie masz pojęcia co one znaczą). Pseudonaukowy anglopodobny żargon również jest jak najbardziej na miejscu.
 • Cif – Dosia czy AJAX są już niemodnymi detergentami a MrMuscle jest szowinistycznym akcentem w gospodarstwie domowym, którego powinno się unikać. Cif natomiast jest możliwy w użyciu zarówno w rodzaju męskim (ten Cif), żeńskim (ta Cif) jak i nijakim (to Cif!), przez co klasyfikuje się jako potencjalny wyznacznik trendów życia trzeciej generacji, o którym już jest mowa. Bez niego nie będzie ani Brudu ani Zarysowań! Dzięki temu narzędziu mozesz przestawiać na kuchni różne moduły jakichś garnków i ustawiać je tak jak Ci wygodnie, albo tworzyć tzw. pileupy, czyli kombinacje różnych garnków na jednym palniku.

Life 2.0 to też pewna filozofia…

…i oferta lepszego życia!

Life 2.0 – to samo i nie to samo?

Zdecydowanie to samo. Chociaż w pewnych wypadkach można śmiało stwierdzić, że samo „to samo” to to samo co „samo”.

Jaka jest zatem ocena Life 2.0?

Bezwzględnie pozytywna. W Life 2.0 stawia się nacisk na najbardziej ergonomiczne potrzeby odbiorcy. Odbiorca nie tylko buduje własne życie, ale również bierze udział w tworzeniu życia innych. Ostatnio popularna w Life 2.0 metoda „2 Komentarze za 5 Komentarzy”, albo dla szczęśliwców nawet „3 Komentarze za 8 Komentarzy” jest wyznacznikiem trendu współudziału w czyimś życiu. To takie proste! Nawet podobnego rodzaju oferty były już widziane na popularnych serwisach aukcyjnych rzędu „Bobr.pl” bądź „Soprano.pl”.

Jakaś rada na koniec?

Life 2.0 jest oczywiście produktem niekomercyjnym open-source. Jeżeli jednak odczuwasz nieodpartą potrzebę podzielenia się Twoim majątkiem, aby być jeszcze bardziej 2.0, dołóż się proszę do mojego Maybacha.

Ja, jako autor tego tekstu jestem w pełni sprawdzony przez L3C i odpowiadam wszelkim standardom Life 2.0. Pastisz wzorowany na serii artykułów InternetStandard (np. 1, 2) i IDG.pl (np. 1) oraz materiałami Wikipedii (np. 1) nt. technologii Web 2.0.

Comments 5

 1. Zwinąłeś mi pomysł na wpis ;p
  I dobrze bo się przymierzałem i przymierzałem zamiast siąść i napisać ;]

  Świetny tekst! Bardzo mi się podoba!

  ps. odnośnie Cif’a (cif’u czy cif’iego) – co ze starym sprawdzonym Ludikiem? Pamięta ktoś jeszcze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *