Krótko, śpiewnie i o Unii

Wujek Dobra Rada Cyrulik Warszawski, Wyższe piętro 1 Comment

Agnieszka v. euro

Były ciepłe lata choć czasem padało
dużo reform wprowadzono i euro wydano
Tak zaczęły się z Unii dochody
a to tylko i wyłącznie był początek tej przygody

Dyplomaci w świetle fleszy wracali
by przekazać narodowi co wynegocjowali
Tak mijały tygodnie, głosowania nadszedł czas
wypowiedzmy nasze zdanie: TAK dla Unii – lepiej dla nas!

Ostatniego dnia tych pamiętnych negocjacji
zawinszujmy naszej super-euro-delegacji
Niech nas wiozą w Europę po tańszy gaz i ropę
dopłaty dla small biznesu i dróg open już bez kresu

Myślą o niej i piszą dekrety nieproste
by dołączyć do niej w 2004-tą wiosnę
i pozwolić nowym rynkom poznać produkt polski
a turystom z Europy Narodowy Park Ojcowski

Gdy będziemy we wspólnocie nie poprawi się od razu
ale dajmy Unii szansę, dajmy Unii trochę czasu
Wtedy każdy powie sobie – ona zadziałała
a to tylko i wyłącznie bo Polska powiedziała:

Europa niech odtąd tutaj zamieszka
tak jest, ja bitte, oui, oh yes
Europa niech odtąd tutaj zamieszka
Europa niech odtąd tutaj zamieszka
tak jest, ja bitte, oui, oh yes
Europa niech odtąd tutaj zamieszka

˜˜˜

Tak na jakąś okazję sparafrazowałem piosenkę Łez (jeszcze w gimnazjum) tuż przed wejściem Polski do UE. Znalazłem to niedawno podczas porządków i zastanowiłem się: Opłacało się?.

  • Gospodarka – wiele polskich firm zaczęło świadczyć usługi w krajach unijnych. Ponadto znacznie poprawiły się szanse small biznesu. Niestety wielu pracowników ze średnim i wyższym wykształceniem coraz chętniej udaje się na Zachód w poszukiwaniu godnej płacy za tę samą pracę. Może to i złe, ale jak dla mnie to plus. Jeżeli państwo nie jest w stanie zapewnić ludziom godnego bytu – oni nie mają wobec niego jakichkolwiek zobowiązań. Oby się to kiedyś zmieniło.
  • Kultura – Polska kulturowo wbrew pozorom umocniła się. Świadczą o tym nawet groteskowe znaczki „Dobre bo polskie” przez wielu zmieniane na „Polskie, bo dobre”. Polska stała się jednak znacznie popularniejszym miejscem wycieczek Europejczyków, przez co nasza kultura stała się bardziej ceniona i znana.
  • Prawo – Znacząco podąża za wytycznymi Unii, aczkolwiek wciąż pozostaje niedoskonałe, a odwieczne pytanie jak nas nurtowało – tak nurtuje: „Dlaczego ktoś w końcu nie weźmie od innych krajów tego, co w ich prawie jest najlepsze?”
  • Życie codzienne – trawa nie jest zieleńsza, gwiazd na niebie nie ma tylko dwunastu, ale… każdy z nas ma możliwość uciec z kraju absurdu bez jakichkolwiek ograniczeń. A to już znaczna zmiana :)

Niestety polscy dyplomaci w międzyczasie zaprzepaścili wiele okazji. Ponadto obecny polski rząd pomijając swoja anty-unijność nie potrafi nawet zaznaczyć swojego miejsca na scenie międzynarodowej (a jeśli już to robi to w stylu minister Fotygi), a dzięki szeroko działającej korupcji wielokrotnie zaprzepaszczane są różne możliwości dopłat. Żegna się zatem z Wami unijnie Europejczyk klasycznym: „do następnego… wieczoru wyborczego!”.

Comments 1

  1. Trzeba pamietac ze kazdy medal ma dwie strony. Dla jednych „opłacalność” jest korzystna, inny uważają że wniosła straty, a jeszcze inni maja klapki na oczach i uważają że wszystko w naszym kraju jest w doskonałej formie (o cokolwiek byśmy nie zapytali- a niby medla ma tylko dwie strony).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *