Nostryfikacja matury brytyjskiej (A-level nostrification)

Wujek Dobra Rada Budka, Codzienność, Wujek 102 Comments

Nostryfikacja matury brytyjskiej

Ten wpis jest głównie przeznaczony dla wyszukiwarek, albo raczej ich użytkowników. Otóż chciałem opisać co po kolei należy zrobić, aby studiować w tym kraju z maturą z Wysp.

Dowiedzenie się tego wszystkiego zajęło mi ponad pół roku, ponad tysiąc złotych wydanych wyłącznie na kurierów i kolejne kilkaset na telefony. A wszystko to dzięki niekompetencji Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz British Embassy i British Council w Warszawie, których przełożonych serdecznie pozdrawiam i życzę zmiany pracy na coś bardziej stosownego… może sprzedaż precli w Krakowie czy coś… :)

No ale do rzeczy. Oto co należy zrobić.

Nostryfikacja matury brytyjskiej

SOLUCJA

   1. Poprosić miejsce, w którym zdawało się egzaminy (szkołę?) o pismo stwierdzające, iż egzaminy te upoważniają do podjęcia studiów w Wielkiej Brytanii.
   2. To pismo wraz z oryginałami certyfikatów (GCE i GCSE jeśli się takowe posiada) należy wysłać do konsulatu RP w Londynie z prośbą o… wystawienie dokładnie takiego samego zaświadczenia, czyli że dana osoba jest uprawniona do podjęcia studiów w UK.
   3. Z certyfikatami należy potem udać się do British Council po to, żeby się dowiedzieć że oryginał to oryginał. No i zdobyć na to papier :) Najwyraźniej British Council już nie zajmuje się wydawaniem tego typu certyfikatów. Należy więc udać się do notariusza, który poświadczy zgodność oryginałów. Więcej informacji uzyskacie kontaktując się telefonicznie z British Council.
   4. Następnie otrzymane dokumenty oraz certyfikaty wysyłasz do FCO w Londynie. Oni opatrują Twoje certyfikaty kolejnym certyfikatem (pieczęcią) zwanym Apostille.
   5. W momencie, gdy Ci to zwrócą, udajesz się do tłumacza przysięgłego, który Ci teraz przetłumaczy Twoje certyfikaty i apostille z innego na polski. Ja korzystałem z tej fimy, są tani i b. szybcy, poza tym całość możesz załatwić przez Internet.
   6. Udajesz się do pani w Kuratorium Oświaty i wyjmujesz z zasobnika pięknie opatrzone pieczęcią Apostille certyfikaty oraz zaświadczenie z konsulatu. Na końcu siedzisz wygodnie na fotelu i oglądasz filmik końcowy. Właśnie ukończyło się 100% gry. :)

Co ciekawe opracowanie powyższego przez urzędników (z pieniędzy podatników) jest zbyt skomplikowane :]

Mam tym samym nadzieję, że komuś się to przyda i oszczędzę mu czasu i pieniędzy, czego mi się niestety nie udało. Ja na szczęście miałem świetną pomoc z dziekanatu (thx Marta! :) ).
Aha, bym zapomniał: lepiej korzystać z kuriera, np. DHL. Wówczas nic nie zginie! No i oczywiście przed wysłaniem dokumentów sugeruję skontaktować się z miejscem, do którego będą one wysyłane, bo mogą oni pobierać jakieś opłaty (to się często zmienia, więc nie piszę szczegółów).

Jeśli Ci pomogłem, zostaw proszę komentarz! :)

A-levels nostrification procedure

This entry is intended for search engines, but actually for their users. Well, I’d like to describe step by step what to do in order to study in Poland with British A-levels.

It took me over half a year to get to know all this stuff, over 1000PLN only for shipping companies and another couple of hundreds for phone calls. All this thanks to incompetence of Kuratorium Oświaty in Warsaw, British Embassy and Consulate in Warsaw. I give my regards to supervisors of these bureaus and I wish them to change their jobs to something more appropriate… maybe selling pretzels in Cracow or something… :)

Anyhow, let’s get down to business.

A-levels nostrification

SOLUTION

   1. You have to ask the place you took your A-levels (school?) for a letter saying that exams you took authorise you to apply for the university in UK.
   2. This letter with your original certificates (GCE and GCSE if you’ve got them as well) should be sent to Polish Consulate in London asking to send you… exactly the same certification: exams you took authorise you to apply for the university in UK.
   3. Now having done all that, you shall go to British Council to find out, that your original certificates are actually… original. Oh, and take another piece of paper from them again :) Apparently British Council does not provide such certificates any more. You need to obtain them from a notary public. For more information please call British Council.
   4. Afterwards you have to send papers you received and your certificates to FCO in London. They certify your certificates (yes, once again :) ) and affix a seal to it (so called Apostille).
   5. When you get this back you have to give it to sworn translator to translate it to Polish. I recommend this company – they’re quick, cheap and you can do it all online.
   6. You thought it was a nightmare? Now comes the worst part. You have to go to Kuratorium Oświaty (e.g. in Warsaw), take out all your certificates with Apostille and a certification from the Polish Consulate in London. This is the end of game, you can make yourself comfortable, lean back and watch the credits. Hope you enjoyed it! ;)

What’s interesting is that preparing such a walkthrough by civil servants was way beyond their skills :]

Well, I hope I helped someone and I saved someone’s time and money (which I couldn’t myself). Gladly I had a great help from my faculty office (thx Marta!).
Oh I nearly forgot: it is better to use a courier (e.g. DHL) to save yourself problems with lost mail (happens in Poland WAY too often)! Also, before sending the papers I strongly recommend contacting the appropriate body, because some fees might be applicable (they seem to change frequently, so I’m not going to post the prices).

If you have an impression, that I managed to somehow help you, please leave a comment below! :)

Comments 102

 1. Bartku powiem Ci ze bardzo podobne problemy miala/ma Niemka, ktora mieszka ze mna w pokoju i rowniez ze mna studiuje. Z mysla ze wszystko ma uregulowane pytala o cos w dziekanacie i sie nagle okazalo, ze wiekszosci rzeczy jej brakuje. Bo swiadectwo np. ma byc przetlumaczone przez polskiego tlumacza a nie niemieckiego i ma byc poswiadczone przez notariusza, a nie przez dyrektora szkoly jak miala moja kolezanka. Milon durnych problemow i biegania od dziekanatu do urzedu wojewodzkiego i dzwonienia po tlumaczach.. paranoja :/

 2. Post
  Author

  Tak to już jest, trzeba mieć głowę na karku. Dlatego też właśnie umieściłem to w sieci, żeby osoby potrzebujące nie musiały przechodzić tych wszystkich dróg, które ja miałem ;) Zaproponuj to również Twojej koleżance :)

 3. Dziekuję bardzo!!! Wreszcie wiem od czego zacząć. Już się załamałam, bo nie bardzo rozumiałam co do mnie mówią poszczególne panienki. Pociesz mnie fakt, ze to nie ja jedna tego nie rozumiem. Jeszcze raz dziękuje za wyjasnienie sprawy :)

 4. Dzieki wielkie…ja sie zmagam z nostryfikacja GCE juz od miesiaca…bez zadnych rezultatow…W Polsce nic nie wiedza. Jak pytam w UK tez nic nie wiedza. Konsulat RP w UK jest niedostepny na tel i na maila…straszne zeby taka droge przechodzil ktos kto chce wrocic do kraju bo ma nadzieje na jego poprawe!a tu jest przez urzad ( a wlasciwie rzad) tak zrazany…pozdrawiam i jeszcze raz dzieki!!!

 5. Witam i dziękuje!
  Mam nadzieje,że twój wpis mi pomoże. Chciałam sie zapytać.. ile ta procedura trwa. Czy zdająć A-levels latem bede mogla dostać sie na studia jesienią tego samego roku?

  pozatym mam też mature z polski..(za słabą a chce isc na UW) Czy to jakoś ułatwi mi sprawe?

  Druga rzecz..(w sumie trzecie) czytałam ze przedmioty brane na A-levels maja być podobne do tych wymaganych na studia. ?
  Z góry dziękuje.

 6. Post
  Author

  @ciapek: Ta procedura trwała w moim przypadku od sierpnia do lutego, ale to dlatego, bo musiałem przecierać szlaki. Myślę że normalnie powinna potrwać max. 2 miesiące.

  Ja zdawałem A-levels w czerwcu, a poszedłem na studia od października. Jeśli chodzi o dokładniejsze formalności, to najlepiej zapytać się w dziekanacie wymarzonego wydziału :)

  Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji są zazwyczaj takie same: język ojczysty, obcy oraz przedmiot(y) dotyczący studiów. Szczegóły powinny znajdować się na stronie internetowej rekrutacji danego wydziału. Jeśli chodzi o UW, to warto zajrzeć na stronę International Relations Office.

 7. Zmagam sie wlasnie z podobnymi problemami i prawie do wszystkiego sama doszlam, choc na jedna rzecz zwrociles mi uwage, ktora ja przeoczylam, a mianowicie pkt 3. Dziekuje za informacje. Ciesze sie, ze nie jestem sama z tym calym durnym systemem. Duzo latwiej jest sie dostac na uni w UK z polska matura niz na odwrot…

 8. Prosze napisz jeszcze jak udalo Ci sie przeskoczyc fakt, ze wyniki A Levels przychodza w sierpniu, a lista osob przyjetych na czesc uczelni zamyka sie 15 lipce? To mnie martwi najbardziej… Choc ja na szczescie wiekszosc egzaminow zrobilam juz rok temu, w czerwcu czeka mnie juz tylko jeden.

  1. Post
   Author

   Tak prawdę powiedziawszy, to ja dałem mojej uczelni wszystkie wyniki jakie miałem oraz predicted grades. To ich wystarczająco zadowoliło :)

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author

   Tłumacz przysięgły dodaje bodajże słownie w przypisie, nie pamiętam już dokładnie. On dopilnuje żeby wszystko było zgodnie z przepisami ;)

 9. Witam! Informacje, które opublikowałeś naprawdę mi się przydały i tak jak wspominałeś, nie musiałam zdać się na niekompetencję wszystkich tych organów w Polsce. Najgorsze jest tylko to, że ja zdawałam A Levels w Maju/Czerwcu, wyniki już mam natomiast certyfikaty dopiero uzyskam w Październiku lub Grudniu. Tak Edexcel i AQA późno wydają świadectwa i nie ma możliwości uzyskania ich wcześniej. Ale mam nadzieję, że przed rekrutacją na wybranym uniwersytecie w Polsce zdążę to wszystko załatwić bez większych problemów. W każdym bądź razie, dziękuję za solucję tej całej, skomplikowanej procedury i serdecznie pozdrawiam!

 10. Hej:) Bardzo mi pomogliście kochani:) Mam pytanka

  1)Co to jest As-level?
  2)Jaką mają skale oceniania w Anglii? np. od 60% w Polsce to jest 4
  3)Jak w Anglii nazywa się matura podstawowa a jak rozszerzona?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź:)

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author

   Chodzi Ci o rekrutację? W tej kwestii najlepiej napisać do działu rekrutacyjnego, oni powinni przewidzieć konkretne procedury na taką sytuację. Ogólnie to wystarczy pogadać i nie powinno być problemu.

   1. A nie bylo problem z certyfikatami, bo zaswiadczenie o ocenach ze szkoly nie wystarczy? Ja bede miala dopiero w grudniu po egzaminach z czerwca, a termin do ktorego mozna zlozyc te wszystkie dokumenty jest do polowy wrzesnia, czyli nawet gdyby co to jest to tylko miesiac… rok w plecy pewnie

    1. Post
     Author
 11. Wiesz moze czy od tego czas cos sie moglo zmienic? Napisalam do British Council z jednym zapytaniem o to potwierdzanie oryginalow o ktorym jest tu napisane, a w odpowiedzi napisali ze nic nie maja wspolnego z procesem nostryfikacji i z potwierdzaniem oryginalow?

  1. Post
   Author

   Nie mam pojęcia, ale raczej nie. Co do zapytań do urzędników – przyzwyczaj się do tego, że oni nic nie wiedzą, albo wręcz wprowadzają Cie w błąd. To niestety standard nawet w BC…

   1. Witam tez jestem w trakcie nostryfikacji tych pieprzonych certyfikatów, i jestem przy punkcie gdzie dostałam moje papiery z powrotem z ambasady polskiej w londynie. właśnie dzowniłam do british council z zapytaniem co teraz powinnam zrobić z danymi papierami,a oni powiedzieli, że juz sie tym nie zajmują. że nalezy to zrobić u notariusza ale z drugiej strony na stronie FCO znalazłam to:
    Accreditation:

    All degree certificates submitted for legalisation must be awarded by an institution recognised by the Department for Business, Innovation and Skills (BIS) (http://www.dcsf.gov.uk/recognisedukdegrees/).

    All other UK educational certificates must be accredited by one of the following:

    UK Border Agency
    Scottish Qualifications Authority
    OfQual
    British Accreditation Council
    Open and Distance Learning Quality Council
    Association of British Language Schools

    nie jest tu nic wspomniane o notariuszach tylko o takich instytucjach jak british council.

    Dokończyłaś swoją nostryfikację już? jak to zrobiłaś/ zrobiłeś, jeśli chodzi o ten podpunkt?

 12. Co jest angielskim odpowiednikiem polskiej matury podstawowej?Co to jest GCE i GCSE? Poproszę o konkretną odpowiedż na moje pytanie a nie odsyłanie na stronki:)

  1. Post
   Author

   Z całym szacunkiem, jeśli nie chce Ci się poświęcić 10 minut na przeczytanie wikipedii, to ja na pewno nie spędzę 10 minut na tłumaczenie Ci czegoś, co podane jest Ci parę komentarzy wcześniej na tacy.

 13. ja mam jeszcze pytanko (panie z dzialu rekrutacji na umedzie w lodzi nie potrafily mi odpowiedziec) bo widze ze znasz sie na rzeczy. Czy punkty z matury rozszezonej beda mi przeliczac tylko z drugiego roku (A2) czy razem z AS i A2 (czyli ze calosc jest roz.). Bo AS to chyba tak jakby matura podstawowa czy cale 2 lata licza sie na punkty rozszezone?
  Dzieki

  1. Post
   Author

   Wiesz co nie wiem dokładnie, to chyba zależy już od uczelni, albo może jakichś przepisów unijnych. Ogólnie AS liczy się jak matura podstawowa, a A2 jako rozszerzona, ale jak liczą punkty – tego nie wiem ;)

 14. Witam, mam takie pytanie, jestem po egzaminach i jak na razie zrobiłam tylko AS, czy z samym AS moge studiowac w polsce? Pani w Kuratorium nie umiała odpowiedziec na to pytanie dlatego pytam tutaj :) pozdrawiam

  1. Post
   Author

   Wiesz, być może to zależy od uczelni. Jak już pisałem, wiele uczelni uznaje AS za maturę podstawową.

   Poza tym panie w kuratorium (przynajmniej ta w warszawskim) ogólnie rzecz biorąc niewiele wiedzą w bardzo wielu kwestiach ;)

 15. tylko jest taki problem ze w UK nie mozna isc na uni z samym AS a do nosrtyfikacji potrzeba to zaswiadczenie ze mozna studiowac na kazdej uczelni w UK..i to mnie troche martwi…myslisz ze mozna to jakos obejsc?

  1. Post
   Author

   Nie wiem jak jest z samymi AS, bo ja miałem 7 AS i 5 A2, więc z tym dla mnie nie było problemu. Ale obawiam się, że jeśli z samymi AS nie można się dostać na uczelnię w UK, to w innych krajach UE też nie będzie się dało…

 16. Wow, 7AS i 5A2 to nic dziwnego, żee nie było problemów!
  Bardzo przydatny temat, teraz wiem od czego zacząć, chociaż dużo biegania ;)
  Nie spodziewałem się, że tak będą liczone AS i A2, bo w UK przecież As i A2 składają się na jeden A-level. Z samymi AS można dostać się na poniektóre uczelnie w UK, jeśli ich wymogami są punkty, a nie oceny typu A,B itd. Znajomy z klasy tak się dostał już po 1 roku na studia w UK ;)
  Też celowałem w UW, ale zastanawiam się czy mam jakiekolwiek szanse i jeszcze czas żeby wszystko od 0 załatwić. Jaki byłby odpowiednik angielskiego UW, jak myślisz?

  1. Post
   Author

   Trudno wg. mnie znaleźć taki „angielski odpowiednik UW”, bo jak każda uczelnia – są wydziały lepsze i gorsze, o poszczególnych kierunkach nie mówiąc. Poza tym pojawia się pytanie pod jakim względem te uczelnie porównywać, więc po prostu nie wiem ;)

 17. Chodzi raczej o to, czy gdyby taki UW znalazł się w UK, to czy trafiłby do czołówki uczelni pod względem prestiżu, poziomu nauczania, co ‚gwarantuje’ po ukończeniu i oczywiście progów punktowych? Wydział na jaki bym składał podanie to MiM i o nim mowa. Mam tylko dylemat, bo do King’s College mógłbym iść na matmę(conditional offer, tylko teraz warunki spełnić) a na UW nawet nie wiem czy dam radę się dostać, więc nie wiem czy warto zawracać sobie głowę tym ‚transferem’ :) warto?

  1. Post
   Author

   Z tego co wiem, to MiM ma bardzo duży szacunek i ciągle jego studenci wygrywają jakieś międzynarodowe konkursy, więc na Twoim miejscu bym nie odpuszczał. Mój kuzyn tam się wybiera w tym roku i jak się przyglądałem artykułom o tym wydziale, to jest powód do zainteresowania.

   Tak czy siak, gdziekolwiek masz jakieś opcje, otwieraj sobie jak najwięcej drzwi, bo za 20 lat będziesz sobie wyrzucał, że czegoś tam nie zrobiłeś, a mogło być inaczej ;)

   1. To jeśli tak jak mówił ktoś tutaj wcześniej, że A2 liczy się jako rozszerzenie, to jak się liczy A2 Further Maths, jeśli A2 Maths to już jest rozszerzenie? Ciekawe ;) Zobaczymy, co powiedzą ludzie od rekrutacji :) dzięki wielkie za porady!

    1. Post
     Author

     Szczerze powiedziawszy, to Further Maths chyba dość daleko wychodzi poza ramy programowe polskiej matury, więc jeśli tylko będą wiedzieli co to – powinieneś być przez nich kochany ;)

     Tak czy siak, napisz jak Ci odpowiedzą, bardzo jestem ciekaw!

  1. Post
   Author
   1. Dzięki za szybką odpowiedź Bartek. Nie musisz tego wpisu publikować, szkoda tylko że w mojej sytuacji nie znalazłem pomocy u pani odpowiedzialnej za rekrutacje, która zaprasza mnie za rok z pełnym kompletem dokumentów. Nie chcą zaakceptować wyników online które wg. nich mogą ulec zmianom. Się naprawdę naprodukowałem czemu wg. mnie jest to nie prawdą lecz widocznie nie wystarczająco przekonywującą. Hej, jeszcze raz dzięki za odpowiedź wraz z poradnikiem, bardzo pomocne.

 18. a jaką masz exam board bo mi z OCR powiedzieli że można poprosić o taki duplikat który wydają w razie gdybyś zgubił oryginał i powinien przyjśc razem z wynikami w sierpniu

 19. Trzy Kasia: AQA-Computing, WJEC-ICT i EDEXCEL-Matematyka, najlepsze że wybieram się na Leśnictwo :).
  Próbujesz rekrutacji uzupełniającej we wrześniu?
  Gdybym stał się szczęśliwym posiadaczem owych malutkich statement-cików już w Sierpniu to po raz drugi powalczę o studia.
  Najprawdopodobniej dostaniemy je listownie, oby przed wrześniem.
  (SGGW Warszawa a ty?)
  Z tym że może się zanieść na mizerny rezultat. Podczas naszej ostatniej rozmowy wielokrotnie wspominałem że zdobędę potwierdzenia wyników i otrzymywałem wcześniej wspomnianą odpowiedź, choć fakt wymieniałem dyrektora/nauczyciela.
  A same wyniki na niestandardowym papierze nie zaprzeczą ich tezie (że mogą się zmienić) i zapraszamy pana z kompletem dokumentów za rok.

 20. No umed w łodzi, gdybyś o takie coś poprosił (dla ocr kosztuje 33 funty za jedno exam series czyli np. za te co pisałeś w styczniu płacisz + za te co w czerwcu tylko wtedy chyba 15 funtów , to jest co innego niż te papierki co wydają w szkole ,one się niestety nie nadają) to nie powinno być problemów jeśli zdążysz z notariuszem i ta apostille i tłumaczenia..trochę tego jest sama się martwię że się nie wyrobię ale to dopiero na wrzesień za rok dlatego już na ten sobie takie cosik zamówiłam żeby zobaczyć czy faktycznie przyjdzie szybciej niż te dyplomy w październiku , anyway powodzenia !

 21. Już wcześniej rozważałem zakup tych form z tym że niestety nie stać mnie na opłacenie całej 7-emki, z pracy part-time jest w sam raz na opłacenie mieszkanka, jego rachunków i życie. Nic, pracę stałą znajdę, poczekam do grudnia bo tu w zachodnio północnej Anglii w tym czasie otrzymamy certyfikaty i wprawie w ruch procedurę nostryfikacji wg. porady Wujka Bartka ;-) i powrócę za rok. Za twoje ostatnie wpisy, dzięki Kasia.

 22. kurcze chyba jestem ugotowana, przyszedł ten papierek dzisiaj, nie ma na nim żadnej punktacji, tylko np. Chemistry – A :( z przodu pisze THIS DOCUMENT REPRESENTS AN OFFICIAL COPY OF RESULTS ISSUED ON THE ORIGINAL CERTIFICATE” , ale na odwrocie jest „provisional certyfying statements are produced in advance of the issue of certificates, until the despatch of certificates , OCR reserves the right to correct the information used” no i jestem ugotowana !!!!!!!! :(

  1. Hmm, ja dzisiaj w szkole odebrałem Statement of Results(OCR i EDEXCEL) i tam każdy module jest wypisany ;) a Certificate to chyba to czego potrzebujesz, bo to jest oficjalna matura ;)

   A tak na marginesie, dlaczego w Polsce wszystko jest tak skomplikowane?
   Przez to że tak późno dostałem wyniki nigdzie nie mogłem się dostać, bo wszystkie miejsca na matematykę itd są zajęte, eh. I nikogo to nie interesuje, cóż.

   1. A pozwolili Ci w ogóle przyjść tylko z tym papierkiem? Mi kategorycznie odmówili, na nic tłumaczenia że dyplomy są dopiero w październiku.. a tak nawiasem to chyba na dyplomach też nie podają punktacji prawda?

 23. aha dyplomy są w grudniu nawet a nie w październiku… jeszcze lepiej , znacie może kogoś kto się dostał w pl na studia w tym samym roku w którym kończył college? no i nie wszystkie uczelnie są tak miłe jak ta na którą trafił Bartek.

 24. Bartku mam takie pytanie… na jakim uniwersytecie studiujesz?? i czy musiales pisac jakies egzaminy wstepne??
  i do Kasi… dostalas sie na studia bo ja tez planuje skladac papiery na umed w lodzi i jestem ciekawa jak Ci poszlo??

  1. Post
   Author

   Studiuje psychologie w j. angielskim na Uniwersytecie Warszawskim i dziennikarstwo na Collegium Civitas. W obu przypadkach moja matura byla traktowana rownowaznie z polska. Nie pisalem zadnych dodatkowych egzaminow, aczkolwiek oba te kierunki na tych uczelniach wymagaja rozmowy wstepnej, wiec takowa sie odbyla. Z tego co wiem, to na innych kierunkach po prostu aplikujesz jak kazdy inny.

   1. Dzieki bardzo za szybka odpowiedz, wlasnie myslam o warszawskim uniwersytecie medycznym ale z tego co przeczytalam na stronce to musialabym zdawac egzaminy kwalifikacyjne z danych przedmiotow po polsku co bylo by dla mnie problemem, ale jeszcze zadzwonie tam i upewnie sie wszystkiego. boje sie rowniez ze moga mnie nie przyjac na studia bez certyfikatow ktore dopiero dostaje sie w grudniu no i bede miec rok w plecy, czy dostales sie odrazu?? z tego co myslam to studia w polsce w jezyku angielskim sa platne czy to prawda? dzieki

    1. Post
     Author

     U mnie nie było problemu z nostryfikacją na UW, na CC zaniosłem już dokumenty z apostille.
     Studia w j. angielskim są płatne. Np. na WUM kosztują ok. 11tys. euro/rok.

 25. Eunis, ja dopiero składam na 2001/12 , ciekawe jak przeliczają punkty, w Łodzi mi tylko powiedzieli że proporcjonalnie , jak poziom R to 1pkt x 2 , jak P to 1pkt=1 ,tylko ciekawe jak nam by przeliczyli ? czy cały A level czyli dwa lata jako R , czy pierwszy rok AS jako P a drugi A2 jako R ?

 26. o ten rok w plecy też się martwię, bo nie wiem czy te provisional certyfying statements by przyjeli, bo na nie niby OCR mówi że można dostać apostille ,ale w polsce się lubią czepiać… i teraz tak , myślałam żeby na rok iść na pielęgniarstwo bo oryginalny certyfikat AS już będę mieć i tam wymagają tylko przedmiot podstawowy czyli myślicie że to AS przeszłoby jako niby podstawa?

 27. kurcze sory że w 3 częściach cały czas mi się coś przypomina :) na maturze polskiej jest chyba materiał z podstawy i z rozszerzenia? czyli chyba by było fair gdyby cały ten A level liczyli jako maturę rozszerzona?

 28. Bardzo miła pani z biura rekrutacji w Łodzi powiedziała że jeśli na egzaminie nie ma wyznacznika że to jest poziom P czy R to jest automatycznie traktowany jako R, ale przecież na AS też nie ma wyznacznika ,a wątpię żeby to potraktowali jako R :) mam nadzieje że ten AS chociaż jako podstawa przejdzie

  1. no to tak, z moim chlopakiem bylismy bardzo ciekawi jak to wszystko wyglada no i on zadzwonil tam do lodzi bo ja milam caly czas szkole no i taka pani z biura rekrutacji powiedziala mu ze As bedzie traktowany jakos poziom podstawowy z rozszezonym to ona nie byla pewna ale z tego co sie orietowala to powiedziala mu ze cale 2 lata beda sie liczyc jako poziom rozszezony czyli caly A/level, zapytal sie rowniez o te provisional results i ta panie powiedziala ze jesli te wyniki sie nie zmienia to oni je zaakceptuja… ale bede musiala tam zadzwonic ja jeszcze raz i zapytac sie dokladniej… a Ty tam bylas osobiscie z tymi provisional results?? hm troche mnie teraz zmartwilas z tym przeliczaniem bo ja sie chcialm dostac na kierunek lekarsko dentystyczny, no i oni tam wymagaja rozszezonej biologi i chemi i albo rozszezonej fiziki albo podstawowej matematyki… ja niestety nie robie wiziki wiec myslam ze matematyka mi wystarczy no ale jak oni tam wymagaja minimalnie 460 pkt, ja mam 88 z podstawowej matematyki wiec musialabym miec jakies 93 z biologi i chemi co bedzie bardzo trudne do uzyskania… no chyba ze wezma pod uwage rozszezona matematyke czyli bedzie x2… a i wogole to oni powiedzieli mojemu chlowakowi ze trzeba przetlumaczyc wszystkie wyniki ale nic nie mowili o nostryfikacji albo o apostille…

 29. poważnie AS biorą jako podstawę? wow to by mnie ratowało, w sensie że rok pielęgniarstwa gdybym nie zdążyła z papierkami z drugiego roku…
  kurcze już się tym stresuje a tu tyle niby czasu jeszcze… nie byłam ,ale mam zamiar być tylko dopiero w lutym i pokazać im jak ten papier wygląda i że na dyplomach nie ma przecież punktów więc i tak musi im wystarczyć ten list ze szkoły z punkami ?

  i jeszcze powiedziała ta pani, że punkty są przeliczane wg przelicznika do IB, który jest tam na ich stronie umed i chyba uchwały , tylko że to wtedy wydaje się bez sensu..

 30. Ja tez mam pewien problem…
  Obecnie studiuje na uniwersytecie w Birmingam (moj pierwszy rok, it’s an Early Years Course), ale chcialabym wrocic do Polski i studiowac filologie ang. Mam 5 AS levles i 3 A levels. Babka mi dzisiaj powiedziala w kolegium we Wroclawiu c ze musze im przeslac papiery i oni mi dadza znac. Jutro wybieram sie na Uniwersytet Wroclawki aby zadac to samo pytanie… Ale nie wiem czy bede musiala cos tlumaczcyc/przesylac/chodzic na tzw. interview i pisac jakies wtepne exams. PLEASE HELP GUYS!!!! dzieki xxx

 31. Czesc Kacha1, chcialam sie Ciebie zapytac czy bylas moze w tej Lodzi i czy dowiedzialas sie czegos nowego?? Pozdrawiam

 32. Niestety jeszcze nie byłam, ale wybieram się na początku maja! Kurczę, mam tyle do nich pytań,jak się dowiem czegoś konkretnego to wszystko napiszę ! Pozdrawiam

 33. Hmmm. Wiec tak. Skonczylam GCSE i teraz jestem na pierwszym roku collegu na BTEC National Diploma i zwracam sie z pytaniem czy BTEC jest akceptowany w Polsce? Chcialabym za rok wrocic na studia o tym samym kierunku co teraz robie ale za bardzo niewiem do kogo sie zglosic i z czym bo nie skonczylam jeszcze collegu.
  POMOCY!

  1. Post
   Author
 34. No w końcu jakaś strona na której można sie dowiedziec czegos konkretnego masakra.
  Chciałam sie tylko zapytać jeszcze czy to wszystko mozna załatwić pocztą, czy trzeba na serio jechać do Anglii i osobiscie zawieźć te papiery do BC i FCO w londynie? a przynajmniej jak nie da sie tylko pocztą, to czy można napisać jakieś upoważnienie żeby ktoś kto jest w Anglii na stałe mógłby to załatwić za Ciebie. Bo coś czuje że takie zawożenie i odwożenie, will take ages… a ja będe studiować.

  Bardzo prosiłabym o odpowiedź.

  ASAP :)))))

  Jeszcze raz dzięki

  1. Post
   Author

   Cieszę się, że mogłem pomóc :)

   Tam gdzie pisałem „wysłać” miałem na myśli drogę korespondencyjną. Radzę jednak uważać na pocztę polską, gdyż ma ona to do siebie, że dość często gubi przesyłki lub doręcza je z opóźnieniem. Radzę więc dołożyć do wysyłki kurierem i mieć pewność, że w razie czego nie zaskoczą Cię koszty wyrabiania wszystkich dokumentów od nowa.

   1. ok dzięki, czyli jak dobrze zrozumiałam, to nie muszę jechać do anglii zeby to załatwic tak?
    może moje pytania będą czysto blond, ale sprawdzałam co to jest britis council i to ma siedzibe w polsce, wiec musze jechac tam załatwic punkt 2 :) i wysłac to do FCO w Anglii?
    Chciałam się jeszcze zapytać czy wiesz o co kaman z tym CV, by znalazłam stronę http://www.nauka.gov.pl
    na której jest napisane ze nalezy napisac CV po Polsku, na cholerę im to to ja nie mam pojecia, moze to chodzi bardziej o prace, ale spotkałes sie z tym jak załatwiałes te wyniki matury?

    Dziękuje za pomoc, jesteś ekstra :)))

    1. Post
     Author

     Nie, nie musisz (wyobraź sobie, że musiałabyś nostryfikować maturę z Argentyny – to byłoby szalone !)
     Teoretycznie wszystko możesz załatwić listownie, do kuratorium lepiej jednak pójść osobiście.
     Jeśli chodzi o CV, to nie mam pojęcia, być może coś zmienili, ale nie wydaje mi się. Najlepiej zapytaj w kuratorium.

 35. Cześć wszystkim, nie którzy mogą spotkać się z problem odrzucenia ich tłumaczeń przez Kuratorium Oświaty jak stało się ze mną nawet jeśli był to tłumacz przysięgły uprawniony do sporządzania i poświadczania tłumaczeń w zakresie polskiego języka ale już nie wpisany na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości abo przez konsula Rzeczpospolitej Polskiej urzędującego w państwie, w którym zostały wydane nasze świadectwa. Może komuś w gorącej wodzie kąpanym jak ja to pomoże :).

  Pozdrawiam Ciepło

  1. Post
   Author
   1. a mógłbyś podać namiar na kogoś sprawdzonego, który owe kwalifikacje posiada i jest wpisany na listę ministra. Jest jakieś internetowe sprawdzone biuro?

    1. Post
     Author
 36. Zgadza się, błędnie to napisałem bo osoba tłumacząca rzeczywiście nie była tłumaczem przysięgłym tylko posiadaczem dyplomów IOL. Ciesze się, że sprostowałeś to Bartek.

  1. ja dostalam sie na lekarsko-dentystyczne w lodzi, przynioslam im moje wyniki z AS i provisional certyfying statements z A2, wyjasnilam ze te wyniki sie juz nie zmienia i ze certyfikaty dostaje dopiero w grudniu, oni przeliczyli te wyniki i dostalm sie w drugiej rekrutacji jakoze wyniki z A2 byly dopiero w sierpniu takze na pierwsza rekrutacje jest za pozno, teraz mam czas do konca pierwszego semestru czyli lutego na zlozenie nostryfikacji… mam nadzieje ze sie wyrobie i sadze ze podobnie bedzie z lekarskim :)

 37. Drogi Kolego,

  Mam z tym straszne problemy. Uczę się w Rosji w brytyjskiej szkole mam nadzieję, że w tej szkole z nauczycielami kretynami i dyrektorem kotry nic nie wie, mi właśnie zycie ratujesz, nie wiem jak sie odwdzięczę, jeśli wgl zdam A-lvle.

 38. Hej, ja przechodziłam przez to samo piekło + Uniwersytet Gdański, który wymaga(ł) matury z języka polskiego na kierunek prowadzony w języku angielskim.

 39. Witam,
  Jakie są różnice między A-level a IB? Jaką formę ma egzamin A-level, tylko pisemną, czy też ustną? Czy po zdaniu A-level w UK mam szanse na studia w innym kraju, np. w Polsce, czy to jest egzamin, który umozliwia wstęp tylko do brytyjksich szkół? Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję! Bo dostałam propozycję wyjazdu do liceum do Anglii i muszę sie zdecydować jak najszybciej i nie wiem czy warto??!! Gdyż ta szkoła nie robi IB tylko A-levels?! Czy warto rzucic wszystko i isc na dwa lata do szoły do Anglii i zrobic A-level?Czy lepiej zostać w Polsce i zdać maturę tutaj? Proszę o pomoc, musze podjać decyzję „as soon as possible!” ;O Czy gra jest warta świeczki? Mógłby ktoś sprawdzić szkołę Saint Michael’s College w Birmingham? Czy to jest dobra szkoła? Bo nie mogę znaleźć informacji :( POMOCY!!!
  Czekam na szybką odpowiedź!
  Ania

  1. Post
   Author

   Różnica jest taka jak między maturą polską a brytyjską. Po prostu inna instytucja i inna wiedza, która zobowiązuje. W Europie nie ma jednak większego znaczenia którą zdajesz, chociaż niektóre uniwersytety preferują narodowe (tzn. nie IB). Którakolwiek matura (brytyjska, polska, włoska itd. wewnątrz UE i bodajże EFTA) jest równoprawna z krajem członkowskim. Z doświadczenia wiem jednak, że najłatwiej dostać się na studia z maturą z obcego kraju. Jedynym minusem jest przymus nostryfikacji, co trochę kosztuje. Co do sprawdzenia szkoły, to obawiam się, że nie jest to takie łatwe. Najlepiej jest skorzystać z google i poszukać opinii, rankingów itp.
   Dodam może jeszcze, że z moich obserwacji wynika, że szkoły prywatne w Wielkiej Brytanii mają wyższy poziom, niż w Polsce. Z tego co słyszałem, szkoły publiczne mają natomiast poziom niższy.

   1. po brytyjskiej maturze jest bardzo ciężko dostać na studia państwowe w Polsce. Po pierwsze masz później wyniki, a Uniwersytety nie chcą, lub niechętnie akceptują tak zwane ‚predicted grades’. Po 2gie będzie Ciebie to kosztować ogromną ilość pieniędzy i latania po urzędach i ambasadach.

    Tylko że musisz nostryfikowany dokument dostarczyć przed rekrutacją, a nostryfikować możesz tylko oryginał dostarczany w listopadzie.

    Może zmienią ten system, ale obecnie jest to katorga, żeby przebrnąć przez rekrutacje na państwową uczelnie. Na prywatnych jest łatwiej, jak wszystko.

    1. Aha. Dziękuję za pomoc. Czyli co bezpieczniej zostać w Polsce, zdać tutaj mature i ewentualnie na studia do Anglii??? Czy zaryzykować i jechać? Bo pewnie nie będę chciała wracac jak pojadę…. Co mi radzicie, to dla mnie bardzo trudne i już naprawdę nie wiem co robić…. ;/

    2. To nie jest prawdą. Nostryfikację można zrobić do końca pierwszego semestru studiów. Na niektórych uczelniach państwowych (np UWr) można dostarczyć dyplomy z opóźnieniem, tylko proszą o podpisanie deklaracji, że się je dostarczy do końca semestru wraz z nostryfikacją. Wymagane jest zaświadczenie, że został ukończony dany etap edukacji.

 40. Jeżeli nie jesteś na tyle odważna, żeby samodzielnie podjąć decyzje to nie wiem czy to najlepszy pomysł. Brytyjskie liceum jest bardzo samodzielne, potrzebujesz już mieć mniej więcej sprecyzowane zainteresowania na co chcesz iść na studia, żeby wybrać odpowiednie przedmioty (A level robisz z 3-5 przedmiotów tylko).

  System nauczania jest zupełnie inny, wymagają myślenia, a nie pamiętania. Na początku może się to wydawać łatwe i banalne, ale potem przy punktacji okazuje się, że wcale takie nie jest.

  Dodatkowo przemyśl czy Twój angielski pozwoli Ci na utrzymanie się tam w szkole.

  Ja mam bardzo wiele korzyści z mojego wyjazdu do Anglii, ale kosztowało mnie to również bardzo dużo wysiłku. Zastanów się czy Tobie ten wyjazd się opłaca.

 41. Witam ponownie(z jakiegoś powodu wciąż dostaję maile o postach na tej stronce :P)

  @Ania
  Jeżeli dopiero wybierasz się do liceum, to polecam zrobić A-levelsy. Zaoszczędzisz sobie rok, a egzaminy zazwyczaj nie są zbyt wymagające. Oczywiście pod warunkiem, że zostaniesz w UK na studia ;). Jeśli nie, to załap się do liceum w Polsce, które oferuje maturę IB i wtedy masz do wyboru co tylko chcesz.

  1. Ja jestem już w II klasie liceum bez IB. Chciałabym przenieść się do liceum z IB, ale jest już chyba za późno ;( spróbuje napisać do szkół z IB i popytać czy przyjmują od 2 klasy wql… Przegapilam i teraz jestem zła ze jestem w liceum ze zwykła polską matura… :-( Niby po polskiej maturze też można ubiegać się o studia w UK, ale podobno jest trudniej. Raczej chciałabym studiować w UK, ale na 100% pewna nie jestem. Czy egzaminy. A-level są trudniejsze czy łatwiejsze od polskiej matury? Są też ustne czy tylko pisemne? Zastanawiam się czy warto rzucić wszystko, podjąć szalona decyzję i jechac w nieznane. Dodam ze to bardzo duże wyzwanie finansowe dla moich rodziców. Jakie są Waszym zdaniem wady, a jakie zalety takiego wyjazdu? W tej szkole do której mam propozycje jechac nie ma żadnych Polaków, jest to niewielką szkoła Saint Michael’s College w Birmingaham i nie mam pojęcia na jakim ona jest poziomie…. Czy mógłby ktoś kto się zna spojrzeć na te ich stronę internetowa, bo np nie mogę znalezc jąk wypadają u nich te egzaminy, dobrze czy słabo oraz gdzie potem studiują absolwenci. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc i opinię w tej sprawie. Czy bardZo trudno jest się tam dostać po polskiej maturze do Anglii na studia? Co robić? Naprawdę nie wiem, bo to wszystko tak na szybko, a mię chce podjąć też żadnej pochopnej, złej decyzji. Szkóła zaczyna się u nich jutro, więc jeśli zdecyduje się jechac to muszę to zrobić jąk najszybciej! Pomóżcie! :-)

 42. 1. Egzaminy są (wg mnie)łatwe, większość wymaga trochę kucia i odrobinę myślenia. Ja zdawałem matematykę i fizykę a-levels i w porównaniu do polskiej wydaje mi się, że była łatwiejsza. Zdecydowanie mniej kombinowania z zadaniami.

  2. Przez to, że egzaminy są łatwe, prawie wszyscy ogarnięci ludzie dostają dobre wyniki => większość szkół chwali się jakie to oni wyniki zdobywają, a szczerze to rewelacji nie ma. Poza tym napływ Azjatów zawyża im trochę średnią wyników ;)

  3. Czy mała, duża, prywatna czy publiczna szkoła to bez różnicy. Wynik zależy od Ciebie = zupełnie jak w Polsce.

  4. Egzaminy a-levels są w większości tylko pisemne. Zaletą szkół jest to, że nie ma czegoś takiego jak odpowiadanie przed tablicą, prac domowych na ocenę itp. Wszystko to tylko przygotowania do końcowych egzaminów, a tylko one się liczą. Kolejną zaletą jest to, że egzaminy z 1go roku można poprawić np. na drugim roku, ale najlepsze uczelnie niechętnie przyjmują poprawkowiczów(np. Imperial, LSE).

  5. Ta uszkoła, o której mówisz jest (chyba)prywatna i koszta są kosmiczne. Wg mnie płacenie za liceum jest jakimś absurdem. Ja osobiście chodziłem do publicznego liceum w Londynie i dostałem się bez problemu na King’s i UW też. Druga sprawa, że czesne za studia podrożały dla nowych studentów i wynoszą teraz £9000 rocznie i wg mnie tylko najlepsze uczelnie zasługują na tyle. Oczywiście jakie to uczelnie zależy od kierunku i ich wydziałowego prestiżu. Żeby dostać się na jedną z takich uczelni musiałabyś osiągnąć A*AA lub wyżej. Moja uczelnia wymagała A*AB lub 90% z 2 rozszerzeń polskiej matury.

  Podsumowując, wg mnie jeśli jesteś juz w 2 klasie, to skończ polskie liceum, zniszcz 3 rozszerzenia na 80%+, zrób w międzyczasie test IELTS lub CAE, rozwijaj swoje zainteresowania i zakręć się w jakimś kółku organizując coś. Potem poćwicz pisanie listów motywacyjnych i jesteś gotowa wysyłać podania na zagraniczne uczelnie.
  Przepraszam za długi post, ale jakoś się rozpisałem :D

  Aha i jedno pytanie, w jakim kierunku chciałabyś się kształcić?

 43. Hej! Wlasnie jestem na ostatnim roku w collegu w anglii ktory ukoncze z 3 A-level Diploma! Po collegu chce wrocic do polski i zaczac studia i wlasnie martwilam sie czy to w ogole bedzie mozliwe, czy bede musiala zdawac mature w polsce… tak wiec dzieki za te informacje! Pozdrawiam, Jola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *