Jak rozwiązywać testy wyboru

Wujek Dobra Rada Budka, Codzienność 8 Comments

Test WyboruWiem, że może to trochę po sesji, ale to dla tych którzy chcieli by wiedzieć jak zwiększyć swoje szanse na zdanie testu wyboru. Porady od tych oczywistych po te paranormalne, oparte jednak głównie na wynikach badań i statystykach ;)

 • 1. Zaczynaj od odpowiedzi na pytania, na które znasz odpowiedź. W razie jakichkolwiek wątpliwości, przejdź dalej, utknięcie na początku jest nieefektywne.
 • 2. Jeżeli odpowiadasz „opierając się” o jakiś tekst, po oczywistym odrzuceniu jednej-dwóch oczywiście błędnych opcji, poszukaj wykluczeń logicznych takich jak „działa pozytywnie” i „nie działa pozytywnie„.
 • 3. Znaj metody budowania testów. Szukaj podobieństw w odpowiedziach, eliminując złe odpowiedzi.

Np.

A. 100X+1 B. 100X-1 C. 10X+1 D. 1000X+10
Szukaj odpowiedzi innych od reszty. Pierwsza odpowiedź odpadnie D. Potem C, gdyż jest więcej 100X niż 10X lub 1000X. Zostaje Ci A i B.
Szukaj podobieństw wśród złych odpowiedzi. W tym wypadku + i , Wszystkie odpowiedzi miały +, gdzie B tylko miało , a zatem pozostaje Ci odp. A. Ta metoda działa niezwykle często w podobnych przypadkach.

 • 4. Odpowiedzi B mają delikatną przewagę w byciu poprawnymi. Drugie w kolejności to odpowiedzi C.
 • 5. Odpowiedzi „Wszystkie powyższe” zazwyczaj (ok. 90%) są poprawne. „Żadne z powyższych” to zapchaj-dziura, wówczas pytanie często nic by nie sprawdzało, więc podobnie w 90% przypadków jest to odp. błędna. Można ją jednak rozważyć, jeśli więcej niż jedna odpowiedź jest na pewno błędna – dobrą metodą jest przeprowadzenie testu prawda-fałsz dla każdej z możliwych odpowiedzi.
 • 6. Odpowiedzi skrajne zazwyczaj są błędne.
 • 7. Odpowiedzi bezwarunkowe („zawsze„, „nigdy„, „gwarantuje„, „jest„) często bywają błędnymi, w szczególności w pytaniach prawda-fałsz.
 • 8. Jeżeli z kilku możliwości dwie są przeciwstawne, zazwyczaj jedna z nich jest tą właściwą.
 • 9. Nie mając absolutnie pojęcia która odpowiedź jest właściwa, wybieraj tę najdłuższą. Uważaj jednak na te przesadnie długie, one zazwyczaj – podobnie jak odpowiedzi pełne „żargonu” – są tam dla zmylenia.
 • 10. Występowanie poprawnej odpowiedzi trzy razy pod rząd pod tą samą literką jest mało prawdopodobne (np. C,B,A,A,A).
 • 11. Wbrew powszechnemu przekonaniu, jeśli wątpisz w którąś z udzielonych odpowiedzi – zmień ją! Wiadomo, że bardziej boli zmiana z dobrej na złą, ale badania pokazują, że bardziej prawdopodobna jest zmiana ze złej na dobrą (źródło).
 • 12. Przed testem zawsze pytaj wykładowcę na co zwrócić szczególną uwagę.
 • 13. Nie szukaj podstępu w pytaniach. Autorom po prostu zazwyczaj nie chce się nad czymś takim myśleć.
 • 14. W wielu przypadkach pomocą mogą być niekonsekwencje gramatyczne między pytaniem a odpowiedzią.
 • 15. Zdaj się na instynkt. W wielu przypadkach uczucie, że dana odpowiedź jest właściwa prowadzi do lepszych wyników.
 • 16. Eliminuj odpowiedzi, które bazują na materiale wykorzystanym we wcześniejszych pytaniach. Zazwyczaj każde pytanie dotyczy innego zakresu, szczególnie jeżeli test obejmuje szeroki materiał.

Może znacie jakieś inne metody? :)

Comments 8

 1. Normalnie jestem pod wrażeniem. Co prawda metody te nie zdadzą za Ciebie testu, ale często uratują 1-2% (a w skrajnych przypadkach do 5%) punktów, co czasem może okazać się kluczowe do zaliczenia/nie zaliczenia.

 2. Post
  Author

  Hehe, no Ty Hubercie jako nauczyciel matematyki powinieneś teraz wiedzieć jak NIE układać testów ;)
  A co do procentów, to zdawałem testy, w których te metody znalazły zastosowanie nawet w 20-30% pytań, czyli tak naprawdę były to pytania na logikę.

 3. Punkty 4 i 6 można by scalić w jeden, bowiem w obu wychodzi na to samo ;) Całkiem ciekawy poradnik, może kiedyś skorzystam z tych porad :) jak na razie nie miałam w życiu zbyt wielu testów tego typu, by sprawdzić skuteczność Twoich metod lub opracować swoje.

 4. Post
  Author

  Pisząc o skrajności miałem na myśli raczej np. wartości, a nie kolejność. Np.
  a. <100
  b. 200
  c. 300
  d. >1000
  Wówczas odpowiedź „d” jest skrajna i należy ją od razu odrzucić.

 5. Pingback: Znalezione w sieci #4 czyli 60-ty post - | BEczka myśli i obrazów

 6. Pingback: Marcin przy Pracy Magisterskiej » Jak poprawnie odpowiadać na testy wyboru?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *