Marzec Seriali – II – Komediowe kreskówki

Wujek Dobra Rada Codzienność, Wujek 2 Comments

Po zeszłotygodniowych serialach dla najmłodszych i nieco starszych pozostaniemy na chwilę w tym klimacie. Otóż tydzień komedii zacznę od opisu kilku całkiem niezłych kreskówek, które choć nie zawsze adresowane wyłącznie dla dorosłych, mają wśród nich wielu oddanych fanów!

Dilbert

DilbertTo jeden z moich ulubionych seriali, aczkolwiek niestety od dawna już zdjęty z anteny. Do tej pory jednak miliony osób pracujących w biurach na całym świecie podczas porannego sprawdzania maili z uśmiechem zaglądają na oficjalną stronę Dilberta w poszukiwaniu energii na cały dzień pracy. Mądrości zgromadzone w tym serialu, choć osadzone głęboko w absurdach pracy inżynierskiej, mają zastosowanie w dniu codziennym niemal tak właściwe, jak Prawa Murphy’ego. Co najciekawsze, największą popularnością wśród fanów nie cieszy się sam Dilbert, lecz Dogbert z jego absurdalnym poczuciem humoru i całkowicie uzasadnionym poczuciem wyższości.

American Dad!

American Dad!Trudno zaprzeczyć twórcy Family Guy zdolności do samokrytyki. Kreskówka ta bez pardonu obnaża amerykańskie społeczeństwo (w szczególności republikańską jego część) i jest świetnym obrazem wielu głośnych wydarzeń społeczno-politycznych. Serial, który z dużą ilością humoru pozwala się odmóżdżyć przez 20 minut albo chociaż zająć oczy kiedy je się zupę przed laptopem. Takie też są potrzebne ;)

Family Guy

Family GuyWspomniany już wyżej serial jest z pewnością mniej popularny od Family Guy. Z jakiego powodu – tego nie wiem, bowiem połowa wypowiadanych tu kwestii i niemal wszystkie gagi zaczynają się od tych samych słów I remember when… bądź It’s like the time when…. Choć wkurza dopiero po obejrzeniu dziesięciu odcinków pod rząd, w cotygodniowych dawkach mile urozmaica oglądane programy. Też dobry do zupy.

Futurama

FuturamaTa kreskówka jest z kolei autorstwa twórcy „The Simpsons”. Jak się szybko okazało była ona swojego rodzaju ambitną produkcją, którą wielu nie potrafiło zrozumieć. Choć przesycona humorem, to nie dla wszystkich był on zrozumiały, np. liczne odwołania do matematyki, ze słynnym już dowcipem dot. zasady nieoznaczoności czy sen Bendera z liczbą 2. Futurama przeżyła 5 sezonów (choć piąty to filmy pełnometrażowe pocięte na drobne kąski), co może wydawać się dużo, jednak większość fanów odczuła stanowczy niedosyt obejrzawszy ostatni odcinek. Że tak zacytuję nastolatka skaczącego w The Simpsons z klifu: „Dlaczego zdjęli „Futuramę”?!”

The Simpsons

The SimpsonsTen serial chyba znamy wszyscy. Historia Simpsonów to nie tylko, gruby i leniwy Homer z troskliwą i przewidującą żoną Marge oraz brojącym synem z ADHD Bartem, przemądrzałą i idealistyczną Lisą no i w końcu Maggie, która przez 20 lat, 20 sezonów i niemal 450 odcinków nie powiedziała jeszcze słowa. To całe miasteczko, które żyje swoim pełnym absurdów życiem i które bawi nie tylko dorosłych, ale i młodzież. Ten serial wychował przez te wszystkie lata pokolenia młodych ludzi i trzeba przyznać, że wielu z sentymentem wciąż lubi obejrzeć jakiś nowy odcinek od czasu do czasu. Ja też :)

South Park

South ParkProdukcja, która najbardziej chyba przynależy do grupy dozwolone od lat osiemnastu. Na pozór w marny sposób wykonana kreskówka opisująca historię cynicznych do bólu chłopców z podstawówki sprowadza nas do zastanawiania się nad wieloma wątpliwymi moralnie kwestiami. Szokująca, pełna nieraz absurdalnego humoru forma sprzyja nabieraniu chęci, by po nieprzewidywalnym zakończeniu zastanowić się nad tym co autorzy tak naprawdę chcieli przekazać. A wachlarz jest bowiem szeroki, bowiem poruszane są kwestie od aborcji czy globalnego ocieplenia po klonowanie czy nawet istotność wyborów prezydenckich. Pomimo szerokiej krytyki tego serialu w społeczeństwie – niezmiernie polecam!

Włatcy Móch

Włatcy MóchWielu uważa, że ten serial, podobnie jak film, nie nadaje się dla dzieci. Zarzuca się mu przede wszystkim wulgaryzmy, które w oczach autora nie są dla dzieci niczym nowym. O ile nie chciałbym się nad tym rozpisywać, o tyle wolę polecić ten serial z innego powodu – w pewien (podobny do „South Park”) absurdalny sposób przedstawia on prawdziwe do bólu realia polskiej szkoły i to, jak czują się w niej uczniowie. Chyba każdy z nas miał w szkole zżędliwą i bezczelną Panią Frau, po której zajęciach kojąca była rozmowa z kimś na postać Higienistki, która zawsze wszystko potrafiła załagodzić. Wiele osób nie przepada za tym serialem, jednak ja przyznam, że – pomimo niektórych wyraźnie słabszych odcinków – polubiłem świat Czesia. Do widzeeeniaaa.

To tyle jeśli chodzi o wesołe kreskówki. Już wkrótce najlepsze komedie fabularne!

Comments 2

 1. Bartku, myślałem, że napisałeś tylko o 3 serialach, dopiero jak chciałem dodać komentarz, to zauważyłem, że jest tego więcej. W ogóle nie rzuca się w oczy opcja „Przeczytaj resztę tego wpisu »” – a może to ja po prostu jestem mało spostrzegawczy, może zmiana koloru czcionki? ;)

  Co do samej notatki, to jako fan wszelakich seriali – począwszy od prawadnych typu Doogie Howser, Parker Lewis nigdy nie przegrywa, DrużynaA, itd. a skończywszy na Herosach i Dexterze jakoś zapomniałem o tych animowanych – nawet w dzieciństwie(kojarze może parę odcinków Simpsonów). Pierwsze tytuły brzmią mi całkowicie obco i jedynie po obrazkach rozpoznaję jakieś fragmenty tkwiące mi w głowie, które musiałem zobaczyć. Jednak widząc tytuł SOUTH PARK aż zarechotałem z radości. Jak dla mnie to majstersztyk, geniusz, idealizm. Mógłbym oglądać bez przerwy – ale nie z polskim dubbingiem :D

  Pozdrawiam

  1. Post
   Author

   Już Hubert poprawił wygląd Przeczytaj resztę„ w CSSie, dzięki ;)

   Ciekawe, pisząc to myślałem, że ktoś mi zarzuci, że piszę o oczywistościach i o rzeczach, które wszyscy znają. No ale ta seria wpisów właśnie ma to na celu, aby osoby chcące poznać jakiś dobry serial z danej kategorii, miały skrócony wybór :)

   Co do South Parku, to nie widziałem go z polskim dubbingiem i chyba nie chcę widzieć :) Już za niecałe dwa dni początek nowego sezonu, a póki co mamy Imaginationland The Movie jako odcinek specjalny. Mniami :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *