Który hosting jest najlepszy?

Wujek Dobra Rada Weblife, WordPress 11 Comments

SerweryByć może pamiętacie porównanie hostingów mojego autorstwa sprzed niemal trzech lat? Choć mój internetowy ogródek od dawna leży w amerykańskiej dzielnicy DreamHost, to od czasu do czasu nachodzi mnie na sprawdzenie jak wygląda rynek serwerów w Ojczyźnie.

Ranking przygotowałem starając się wziąć pod uwagę popularniejsze firmy na rynku (jeśli jakieś pominąłem – tak jak poprzednio przypomnijcie w komentarzach). Choć w Stanach obecnie gra się jakością sprzętu i pomocy technicznej, to u nas wciąż wyraźnie widać kult pojemności i złotówki. Z tego też powodu zestawiłem trzy grupy ofert:

Konta podstawowe (do 5GB) – najmniejsze w ofercie danego dostawcy. W zupełności wystarczą przeciętnemu blogerowi i posiadaczowi małej strony domowej lub firmowej.

Konta duże (od 5 do 10GB) – konta, które wystarczą kilku użytkownikom.

Konta bardzo duże (10GB i więcej) – Dla osób, które mogą chcieć trochę zarobić na odsprzedaży miejsca albo nie chcą się dzielić miejscem, lecz plikami. Tak czy siak – starałem się nie brać pod uwagę typowych kont reseller, czasem jednak nie było wyboru :)

Jak już zawęzimy nasz wybór to możemy zajrzeć na WebHostingTalk.pl, gdzie przeczytamy opinie o większości tych ofert. Choć często tendencyjne – warte jednak uwagi.

Zachęcam Was również do podzielenia się opiniami w komentarzach!

Update

Dodałem sugerowane hostingi plus kilka polecanych na forach. W sumie jest ich teraz niecałe 30. Dodałem również dwa rządki, które przy pomocy excelowskiego sortowania pozwala oszacować które jest najbardziej opłacalne.

Comments 11

 1. Co do wykresu – moim zdaniem załączyłeś mało firm, a na dodatek uwzględniłeś także te, które jakością nie grzeszą – np AZ.pl (a negatywnych opinii o az jako dostawcy hostingu jest cała masa na WHT – [lans]sam też dodałem jedną :)[/lans]). Brakuje mi m.in. dhosting.pl.

  1. Post
   Author
 2. Ja obecnie posiadam swoje strony w trzech różnych firmach. Zrobiłem tak celowo, by móc na własnej skórze przekonać się, która z nich jest najlepsza i po roku czasu przenieść pozostałe www właśnie do tej najlepszej firmy. :)

  Z całej trójki w tej chwili najwyżej cenię sobie linuxpl.com, dalej superhost.pl (to zdaje się w twym zestawieniu widziałem) i livenet.pl.

  Jeśli chodzi o linuxpl.com to nie znalazłem jeszcze w necie złych opinii na ich temat i sam moge potwierdzić, że – jak na razie (odpukać!) – wszystko działa jak trzeba (łącznie z pomocą techniczną z ich strony).

 3. Ja postawiłem kilka stron na hostgator.com. płaci się 30zł/mies, nielimitowana wielkość, można stawiać ile się chce stron na jednym koncie. nielimitowana ilość baz mysql, wordpress w kilka kliknięć itp.

  1. Post
   Author

   O tym właśnie pisałem, że serwery amerykańskie są pod tym względem lepsze od polskich. Ja przygotowując tę listę brałem pod uwagę wyłącznie oferty z serwerami zlokalizowanymi w Polsce (w szczególnych wypadkach – w Europie).

 4. Nie wiem czemu nie pasuje mi wskaźnik opłacalność, gdyż jest strasznie mylący. Przykładowo porównam mojego netmarket z sąsiadem.

  Netmarket.pl
  konto: 1000
  cena: 35zł
  cena/1GB: 35,84 zł
  opłacalność: 24%

  Nq.pl
  konto: Start (tez 1000 mb)
  cena: 242,78zł
  cena/1GB: 248,61 zł
  opłacalność: 167%

  Wychodzi z tego iż oferta prawie 7 krotnie droższa jest bardziej opłacalna od oferty tańszej. Niestety taki pomiar jest mylący i mało obiektywny gdyż odnosi się jedynie do stosunku ceny do pojemności. Pomijając przy tym szereg pozostałych czynników.

  Proponował bym przerobić ranking przy pomocy średniej ważonej, na wzór testów np sprzętu w takich magazynach jak Next itp.

  1. Post
   Author

   W punkcie Opłacalność wyszczególniłem dwa punkty na samym początku rzędu:

   Średnia roczna cena za 1GB – to wydaje się chyba oczywiste
   Stosunek do średniej za 1GB – stosunek ceny do średniej w grupie, czyli np. 24:100 jest lepsze niż 167:100. Fakt – następnym razem podkreślę jak należy to interpretować, więc dzięki za uwagę :)

   Oczywiście wiadomo że najlepszym rozwiązaniem byłaby średnia ważona uwzględniająca np. dostępną ilość baz itp., jednak nie wszystkim na tym zależy w takim samym stopniu.

   Jako że są różne grupy z różnymi wymaganiami, ograniczyłem się wyłącznie do przedstawienia opłacalności pojemność/cena. Przy hostingu należy się również w znacznej mierze kierować opinią, a ta również jest jest niewymierna :)

   1. Opinia potrafi być wymierna, jeśli by tylko z tego arkusza zrobić jakiś serwis porównawczy ala ceneo. I wtedy można porównywać ilość pozytywnych do negatywnych komentarzy.

    1. Post
     Author

     Widzisz, to jest właśnie ten problem – nie zliczę razy ile szukałem takiego serwisu – każdy który znalazłem to totalna amatorszczyzna. Co prawda jest WebHostingTalk, ale on ma dwie wady:

     1. jest to forum – pełno OT, ponadto hosting zmienny jest, więc opinie sprzed dwóch lat nie zawsze odpowiadają stanowi obecnemu
     2. na dodatek nieprzejrzyste – wybranie najlepszego hostingu przy pomocy tego forum to nie jest kwestia godziny czy dwóch.

 5. Chciałbym przestrzec wszystkich zastanawiających się na czyim serwerze umieścić swoją stronę, przed firmą OVH. Na chwile obecną 24.02.2012 od 5 dni już nie działa wykupiona przeze mnie i terminowo opłacana usługa. Powód podany to:

  „Informujemy, że status serwer został zmieniony na „ZAWIESZONY”,
  co oznacza, że nie jest on aktywny.

  Powód zawieszenia:
  too much i/o on infrastructure”

  Po skontaktowaniu się (wielokrotnym) z przedstawicielami firmy, zostałem poproszony w mailu o „przeniesienie danych na inną platformę”. Jeżeli macie 10 wyświetleń dziennie, to wam nic nie zrobią, ale przy większej ilości – mój serwis miał ponad 20 tyś – stajecie się dla OVH klientem niewygodnym i zawieszają lub kończą współprace.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *