Eurowybory: O czym tak naprawdę mówią spoty?

Wujek Dobra Rada Codzienność, Wyższe piętro 2 Comments

Tak jak wspominałem w poprzednim wpisie, wczoraj wniosłem o dopisanie mnie do spisu wyborców. Czas przyjrzeć się tym, na których możemy oddać głos, dlatego odpowiem na poszczególne spoty wyborcze partii. Wspomnę też informacje z profili obecnych europosłów wspomnianych w spotach list wyborczych, szczególnie ich aktywności na posiedzeniach i obecności.

Przy każdej liście podaję spot który wczoraj opublikowali, warto obejrzeć chyba każdy z nich.

1. Unia Polityki Realnej (spot wyborczy)

partiaznakChyba najsłabiej przygotowany spot. Jasny za to przekaz polityczny: nie dla Traktatu Lizbońskiego, wszystko ma być po chrześcijańsku, zniesienie koncesji ma pomóc wolnemu rynkowi.

Główny przekaz wg. mnie: Głosujcie na nas to będzie po chrześcijańsku i będzie wolny rynek.

2. Polskie Stronnictwo Ludowe (spot wyborczy)

partiaznakBardzo podoba mi się ze względu na merytoryczny przekaz i brak obrzydliwej agresji widocznej w innych spotach – podkreślona waga znajomości problemów lokalnych i wykorzystania środków unijnych. Pierwszy argument jest poparty informacją, że kandydaci startują z miejsc, w których naprawdę mieszkają.

Wypowiadają się wszystkie „jedynki”, co mi się podoba, bowiem chcę zobaczyć kandydata który startuje tam, gdzie powinienem oddać swój głos. Zbyt dużo by ich wymieniać, zobaczmy może zatem obecnych europosłów:

Główny przekaz wg. mnie: Głosujcie na nas, bo nie chcemy konfliktów i jesteśmy dobrze przygotowani merytorycznie.

3. Samoobrona (spot wyborczy)

partiaznakAndrzej Lepper mówi w spocie o tym, że w Parlamencie Europejskim „zabierał głos w naszym imieniu” i „bronił naszych interesów”.

Jego profil jest dość ubogi, być może dlatego iż był on posłem przez raptem 80 niezbyt owocnych dni. Ze strony wynika, że jedno wystąpienie było nie na temat (po raz kolejny mówił o tym na jakich warunkach Polska wstąpiła do Unii tym razem podczas dyskusji o europejskim modelu ekonomiczno-społecznym) i przewodnicząca wyłączyła mu mikrofon (!), a następnego dnia został zabrał głos podczas przedstawienia członków komisji. Ot tyle wywalczył (Źródło).

Dowiadujemy się też m.in. że SLD jest partią liberalną (a ja zawsze sądziłem, że jest on socjaldemokratyczny!), podobnie zresztą PSL (pojęcie agraryzmu jest chyba Samoobronie obce). Były przeprosiny, obietnice i podziękowania. Samoobronowo :)

Główny przekaz wg. mnie: Głosujcie na nas żeby nie rządzili liberałowie, to rolnikom będzie lepiej!

4. Polska Partia Pracy (spot wyborczy)

partiaznakNie wiem czy się śmiać czy płakać. Ciągle przewija się groteskowe przedstawienie przewozu pacjenta w karetce, gdzie musi on wrzucić monetę, aby dalej był ratowany. Ogólnie rzecz biorąc partie rządzące to elity, które wszystkich wyzyskują. Mnóstwo żalów o złe traktowanie Sierpnia ’80 i ogólną niesprawiedliwość. Nie będę tu nawet wspominał o merytoryce, bo zakończenie odpowiada chyba na wszelkie pytania.

Główny przekaz wg. mnie: Głosujcie na nas a nie będzie zwolnień, wszystkim pracownikom pomagaliśmy, władza to świnie i nie mogą się nażreć pieniędzmi.

5. Libertas (spot wyborczy)

partiaznakCelem jest pozbawienie dopłat dla 10% najzamożniejszych gospodarstw rolnych, aby biedniejsi otrzymywali tyle co rolnicy za granicą. Jest spisek „bandy czterech partii okopanych w polskim sejmie”, które popierają zły Traktat Lizboński. Wszystkie one są sobie podobne, tylko Libertas jest inny.

Główny przekaz wg. mnie: Głosujcie na nas, bo obecnie rządzą źli, wszyscy są tacy sami, a my pomożemy rolnikom.

6. Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy (spot wyborczy)

partiaznakSpot zaczyna od ataku na obecną i poprzednią partię rządzącą, wplątując w to w teorii ponadpartyjną głowę państwa.

Główny przekaz wg. mnie: Głosujcie na nas, bo tylko lewica jest fajna i tylko dzięki niej jest nam dobrze w Unii. Rząd, prezydent, a nawet cała prawica są be. Lewica pomoże. A tak w ogóle to trochę popatrzcie jeszcze jak PO z PiS-em się biją.

7. Porozumienie dla Przyszłości – Centrolewica (spot wyborczy)

partiaznakZasadniczo cały spot to przedstawienie profili czterech kandydatów (w tym dwóch obecnie sprawujących posłów) z ich krótkimi wypowiedziami.

Główny przekaz wg. mnie: Zobaczcie naszych czterech kandydatów, bo chyba tylko oni mają szansę przejść.

partiaznak8. Komitet Wyborczy Prawicy Rzeczypospolitej

Brak spotu :(

Główny przekaz wg. mnie: Chcemy zrobić trochę szumu, w sumie to nie obchodzą nas Wasze głosy.

9. Platforma Obywatelska (spot wyborczy)

partiaznakZaczyna od tego, że PiS należy do niewielkiej grupy politycznej (ba, Polska jest jej największym członkiem!), ale to mnie mało obchodzi. PO należy do największej, EPL, która jednak nie ma nawet swojej strony w j. polskim więc przynależność niewiele mi powie, bo nie znam jej poglądów (może i nie jestem wykształciuchem, bo przecież nie mam wyższego wykształcenia, ale nie muszę wcale znać angielskiego). Nie trafiony argument.

Wspomniane pragnienie aby Polska brała udział w kluczowych decyzjach. Część przemowy z fundamentalnymi wartościami przewijałem chyba z 10 razy, bo nie byłem w stanie skupić się na przekazie zdania wielokrotnie złożonego, które trwało niemalże minutę. Potem nieco lepiej, trochę pomysłów itp.

 • Jacek Saryusz-Wolski – dość aktywny poseł, obecność doprawdy wzorowa, bowiem aż 96%.
 • Jerzy Buzekaktywny poseł, obecny na 80% posiedzeń. Dodam, że zdobył najlepszy wynik w kraju w poprzednich wyborach. W 2006 wybrany Eurodeputowanym Roku w jednej z kategorii The Parliament Magazine. (wiki)

Główny przekaz wg. mnie: Głosujcie na nas a ściągniemy kupę kasy z Unii i Polska będzie w końcu rozwijać się na równi z innymi.

10. Prawo i Sprawiedliwość (spot wyborczy)

partiaznakSpot wspomina głównie o równości Polski w Unii i podszywa PiS pod Solidarność. Wypowiedzi polityków co jest dla nich ważne są w sumie fajne, ale poseł Kurski i Internet mnie nieco rozbawił :) Miłą niespodzianką jest za to brak agresji w stosunku do innych partii.

Główny przekaz wg. mnie: Głosujcie na nas bo Polska jest w Unii ignorowana, a my im pokażemy!

Comments 2

  1. Post
   Author

   No cóż, w zasadzie te spoty są tak różnorodne, że doszedłem do wniosku iż bezsensem byłoby je ponownie opisywać.

   Można by natomiast zauważyć pewien populizm – promowanie znanych twarzy zamiast lokalnie znanych posłów obecnej kadencji, którzy odwalili kawał dobrej roboty. O nich niestety już się nie wspomina…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *