19 fascynujących liczb które odmieniły Świat

Wujek Dobra Rada Budka, Codzienność, Wyższe piętro 5 Comments

Świat zmienia się z niesamowitą dynamiką, ale pewne rzeczy pozostają niezmienne. Są na tym świecie liczby, które wpływają na nasze życie, mimo że nieraz o tym nie mamy nawet pojęcia.

1 x 10^100

GoogolWiększości Internautów tej liczby nie trzeba przedstawiać. „Googol” został stworzony przez Edwarda Kasnera aby pokazać różnice między liczbą niewyobrażalnie wielką, a nieskończonością. Współtwórca Google, Larry Page, trochę się pomylił podczas rejestracji domeny i tak już zostało. Jak na firmę, która zaczęła od błędu, całkiem nieźle sobie radzi :)

1 x 10 ^88

Jedna milionowa jednej milionowej googola – liczba opisująca absolutnie wszystko we Wszechświecie. Dojdziemy do niej licząc nie tylko cząstki ciężkie w jądrze atomowym, tj. protony i neutrony, ale także elektrony oraz cząstki bez ładunku i masy, a więc fotony i neutrino, a wszystko to zgromadzone na powierzchni o średnicy 8.8 × 10 ^26 metrów (93mld lat św.). Przeciętna odległość między galaktykami to 3 miliony lat św., a jedna galaktyka ma średnicę ok. 30 tys. l.św. I co z tego? Ano trochę tu pusto :) Warto przy okazji nadmienić, że Wszechświat ma 13.73 x 10 ^9 lat, a sama Ziemia… około 4.5mld. lat.

6.02 x 10 ^23

Jeden mol, zwany również stałą Avogadra, czyli przybliżona ilość cząsteczek znajdująca się w 12 gramach izotopu węgla 12C. Jest to liczba tak powszechnie używana zarówno w chemii, jak i fizyce, że można bez wahania powiedzieć, iż jest ona fundamentem, bez którego nauki te stałyby w miejscu.

3 x 10 ^8

Przybliżona prędkość światła w próżni w m/s. Bez niej Einstein długo by się czochrał po czuprynie, zanim wpadłby na swój słynny wzór ;)

175 x 10 ^3

Mniej więcej tyle lat temu na świecie zaczął się pojawiać anatomicznie współczesny człowiek, a dopiero około 40tys. lat temu homo sapiens przywędrował z Afryki do Europy.

666

666Czasem zapisywana również w jako 616 – liczba bestii. U większości wyznań chrześcijańskich jest to symbol zła, szatana, piekła i tak dalej, przez co liczby tej niektórzy doszukują się wszędzie: od sumy wszystkich pól w ruletce, Microsoft po numer osławionej linii autobusowej z Dębek do Helu. I tak ludzie boją się tej liczby jak ognia, a psychologowie nazwali tę szajbę „heksakosjoiheksekontaheksafobią”.

373

Mniej więcej tyle stopni kelwina potrzebuje woda aby zagotowała się w standardowych warunkach. Ważna liczba dla kawoszy i herbaciarzy.

365.26

Mniej więcej tyle dni potrzeba Ziemi aby udać się na drugą stronę Słońca i zawrócić. Dzięki tej niezgrabnej końcówce, pomimo starannie przestrzeganej co 4 lata przestępności, co roku powstaje błąd wielkości 26 sekund. Niby niewiele, ale wystarczająco dużo, aby skomplikować obliczanie kiedy będzie rok przestępny: otóż rok ten musi być podzielny przez 4 i nie być podzielny przez 100 lub być podzielny przez 400. I tak 2000 rok był przestępny, choć 1900 nie był, a 2100 nie będzie. Ot tyle zachodu przez pół minuty, a wierzcie mi, że i tak metodzie tej daleko do dokładności!

42

42Choć w Polsce może mniej znana, to w krajach anglosaskich powszechnie udzielana jako odpowiedź na „wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę”. Stworzona przez Douglasa Adamsa w składającej się z pięciu części trylogii (sic!) „Autostopem przez galaktykę” ma być dowcipnym rozwiązaniem nurtującego nas pytania o sens istnienia. Dlaczego akurat 42? Adams tak opisuje jej powstanie: Odpowiedź jest bardzo prosta. To był żart. Chodziło o to, by była to jakaś liczba, zwykła, niewielka liczba, i tę właśnie wybrałem. (…) Usiadłem przy biurku, pogapiłem się na ogród, pomyślałem „42 będzie w porządku”. Wystukałem to na maszynie. Sprawa zakończona.

13

Liczba o niechlubnej sławie. Dla chrześcijan na przykład kojarzy się często z biednym Judaszem, bez którego zdrady nie dostąpilibyśmy odkupienia. Wielu ludzi nie przepada za obecnością tej liczby podczas piątku danego miesiąca, co wielu tłumaszy pechem. Niektórzy mówią, że w ten właśnie dzień dawniej wieszano ludzi (choć nikt Wam nie powie gdzie i kiedy). Prawda jest taka, że choć feralność tej daty ma początek w aresztowaniach templariuszy, to pechowośc jej zyskała popularność dopiero w XX w. Tak czy siak liczba 13 sama w sobie miała spory wpływ na społeczeństwo – w wielu wieżowcach na świecie brakuje trzynastych pięter, w niektórych ośrodkach ruchu drogowego nie ma „elek” o tym niewdzięcznym numerze, a w tarocie dano nawet trzynastej karcie postać śmierci. Całość – jak zwykle – musieli podsumować psychologowie, a dokładnie Isador Coriat, który nadał temu szaleństwu nazwę triskaidekafobia.

12

Tuzin to osobiście moja ulubiona liczba, choć przez wielu innych również jest uważana za szczęśliwą. 12 godzin ma zegar, 12 miesięcy rok, było 12 apostołów a w ogóle Biblia opisuje tę liczbę jako porządek boży, czyli doskonałość.

7

Liczba chyba najczęściej podawana jako ta szczęśliwa. Towarzyszy cnotom i głównym grzechom, dniom tygodnia, sztukom wyzwolonym czy cudom świata.

5

Na temat tej liczby nie da się zbyt wiele napisać, bowiem utożsamiana jest ona najczęściej z jedną tylko osobą – Pitagorasem. Jest to najmniejsza liczba trójki pitagorejskiej, a sam autor słynnego równania opisuje ją jako idealną liczbę ludzkiego mikrokosmosu, tudzież pełnię harmonii. Mniej może popularnym faktem jest przypisywanie jej Arystotelesowi oraz „eterowi” – piątej substancji obok czterech żywiołów, która miała wypełniać Wszechświat. Od tego też wzięło się słowo „kwintesencja”. W 1958 roku powstała nawet parareligia – dyskordianizm – wedle której Prawa Piątki wszystko co się dzieje we Wszechświecie ma jakiś związek z 5 lub jej wielokrotnością. Taki dowcip :)

3.14

PiLiczba π jest już tak sławna, że opisywać jej chyba nie trzeba – po prostu stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Czternastego marca obchodzony jest jej dzień: Amerykanie wydumali to ze swojego kopniętego zapisu dat: 3.14, na co Europejczycy odpowiedzieli dwudziestym drugim lipca, czyli 22/7 – niestety USoA wygrało. Kolejny symbol harmonii. Aha, w Dzień Pi amerykańscy fanatycy zażerają się szarlotkami (ang. apple pie) i pizzą (ang. pizza pie).

2.72

Wartość e jest równie sexy i równie nieskończona (tu w wersji do milionowego miejsca po przecinku). Nazywana liczbą Eulera bądź Napiera stoi obecnie u podstawy wszystkich dziedzin nauki i ekonomii, gdzie potrzebne są logarytmy naturalne. Ludzie nie lubią logarytmów, więc e musiała ustąpić sławy π.

1.62

Szczególnie bliska artystom, fotografom czy architektom jest liczba φ. Przedstawia ona złoty podział, czyli proporcje, które sprawiają, że coś wydaje nam się piękniejsze, czego przykładem może być siatka, którą możecie włączyć w Waszym aparacie fotograficznym. Dla biologa liczba ta może być szczególnie ciekawa, bowiem jest ona ulubioną proporcją natury – jest niemalże wszędzie :)

1

Ponoć jest to najpopularniejsza liczba na świecie, co często udowadniane jest przy pomocy google. Liczba tak prosta i tak elementarna, że trudno bez niej wyobrazić sobie jakikolwiek postęp ludzkości. Jej wagę z pewnością zna każdy wygrany :)

0.05

alfaMoże to i zboczenie zawodowe, ale trudno mi do tej listy nie dodać poziomu istotności. To dzięki niemu wiemy, że wyniki badań pokazują jakiś postęp. Kiedy naukowiec zakłada, że jego badania mogą być wynikiem przypadku i otrzymuje wartość p mniejszą niż 5%, wówczas oznacza to kolejny krok w rozwoju nauki. Ale dlaczego akurat 5%? Myślę, że dobrze to przedstawił mój wykładowca w swojej prezentacji – slajd obok :)

0

Trudno w to uwierzyć, ale zero jako takie jest dość późną liczbą. Jako cyfra była używana już w 3200 p.n.e., ale jako liczba stojąca między 1 a -1 zaistniała długo później (w Europie dopiero w XI wieku!). Aż trud uwierzyć, że Egipcjanie potrafili wybudować piramidy bez znajomości tej liczby. W Polsce oficjalnym ambasadorem tej liczby został Leszek Miller.

Comments 5

 1. Moją ulubioną z kolei jest Boska liczba – tyle magi w niej i sztuczek, że czasami sama nie mogłam uwierzyć – 1.618 rządzi ;)

 2. Dobry pomysł z tym zestawieniem!

  By uzupełnić stawkę o dwudziestą liczbę, dodałbym obowiązkowo 11. Jedenastka nierozerwalnie kojarzy się bowiem z piłką nożną, czyli „zjawiskiem”, które już dawno jest czymś więcej, niż tylko dyscypliną sportu. To ważna część codziennego życia milionów ludzi na całym świecie. A ten podobno kręci się właśnie wokół piłki! :)

  1. Post
   Author

   To fakt, piłka nożna to chyba najbardziej międzynarodowy sport. Mi, jako osobie niezbyt zainteresowanej tematyką, jedenastka nie przyszła nawet do głowy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *