Polacy i media – I Internet

Wujek Dobra Rada Budka, Codzienność, Cyrulik Warszawski, Weblife, Wujek, Wyższe piętro 0 Comments

Bardzo wiele można się dowiedzieć o Polakach na podstawie tego, skąd czerpią swoją wiedzę. Ponad 60% Polaków w ubiegłym roku nie miało w ogóle styczności z książką. To niby żadna nowość, ale… dość prawdopodobne, że ci Polacy w ogóle się tego nie dowiedzą!

Nie wiemy że nic nie wiemy

Spora część tej grupy nie dowie się tego, bowiem nie przeczytała o tym w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, bądź innej prasie komentującej ten problem. Czas przyjrzeć się skąd tak naprawdę czerpiemy naszą wiedzę o tym, co się dzieje dookoła. Zanim zaczniesz czytać tę serię wpisów, pamiętaj aby patrzeć na te wyniki mając na uwadze, że w Polsce mamy ponad 38 000 000 obywateli!

Internet

Serię tę zacznę bardzo lakonicznymi statystykami, tak aby wprowadzić pewnego rodzaju perspektywę dla Internautów.

Internautom często wydaje się, że obecnie mnóstwo ludzi czerpie źródło informacji z Internetu. Nie znalazłem co prawda informacji o tym ile osób czyta szczegółowo newsy na portalach, ale mamy dane ilu użytkowników zajrzało na dany serwis. Poszczególne serwisy miesięcznie przyciągają:

  • Grupa Onet.pl – ok. 6.6 mln użytkowników
  • Grupa Gazeta.pl – ok. 5 mln użytkowników
  • Grupa Wirtualna Polska – ok. 4.6 mln użytkowników
  • Grupa Interia.pl – ok. 3.4 mln użytkowników
  • Grupa Polskapresse – ok. 2.9 mln użytkowników
  • Grupa TVN – ok. 2.8 mln użytkowników

Jakbyśmy byli przesadnymi optymistami, to wydawałoby nam się to dużo. Weźmy jednak pod uwagę, że to wyniki miesięczne ;)

Kolejne wpisy

Już jutro przyjrzymy się bliżej stacjom telewizyjnym. W środę przyjdzie czas na radio, w czwartek na dzienniki, a w piątek serię tę zakończymy czasopismami. Miłej lektury! :)

Ps. Źródła danych podam w ostatnim wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *