Niezgodność towaru z umową w UE – reklamacja w sklepie Pixmania

Wujek Dobra Rada Codzienność, Wujek, Wyższe piętro 5 Comments

Jak już nieraz o tym wspominałem, staram się być konsumentem świadomym swoich praw. Dziś wytłumaczę Wam proces reklamowania produktów zakupionych w sklepach mieszczących się w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Przyszło lato, jest gorąco, więc postanowiłem kupić sobie wiatrak. Wybrałem wentylator kolumnowy Bionaire BT19-I. Co ciekawe, obecna cena (268PLN) jest wyższa od tego, co ja zapłaciłem (244PLN z transportem).

Wybrałem wiatrak kolumnowy, ponieważ mam mało miejsca w pomieszczeniu, do którego jest on przeznaczony. Okazało się jednak, że kiedy wiatrak ma włączoną funkcję obracania się w różnych kierunkach, ociera się o podstawę i wydaje przy tym głośne buczące dźwięki. No więc zwróciłem się z pytaniem do sklepu, jak wygląda u nich procedura reklamacji oraz w jaki sposób zwrócone zostaną mi koszty przesyłki (no bo sklep mieści się przecież we Francji). Odpisali:

Szanowny Panie,

Uprzejmie informuje, ze mozliwosc odeslania produktu, w celu otrzymania zwrotu kosztow, istnieje jedynie w terminie 10 dni od momentu odebrania sprzetu. W przypadku Pana zamowienia, termin ten zostal juz przekroczony.

Jezeli produkt nie jest sprawny, mozna produkt odeslac do naprawy w ramach gwarancji. W tym celu nalezy wygenerowac kupon zwrotu poprzez konto PIX&JA

„Uuu, kłamczuszki” – pomyślałem. W Polsce można reklamować produkty z tytułu niezgodności towaru z umową, dzięki czemu wszelkie koszty związane z reklamacją pokrywa sprzedawca. Nasze prawo jest dostosowane do prawa unijnego, więc wnioskowałem, że podobne prawo chroni mnie w całej UE. No ale przecież Pixmania nie miała obowiązku mnie o tym informować, w końcu domniemywa się, że prawo ogłoszone zna każdy :) No ale z ciekawości zajrzałem do ich systemu reklamacyjnego i otrzymałem email o następującej treści:

Przyjęliśmy do wiadomości Twoja prośbę o odesłanie. W załączniku tego e maila znajduje sie bon i numer zwrotu.
Te dokumenty należy wydrukować.
Podpisany bon zwrotu z data należy dołączyć do paczki, numer zwrotu należy przykleić na widocznej zewnętrznej części paczki (prosimy uważać aby nie przykleić go na początkowym opakowaniu).

pixmania-bon-zwrotuNie będę się czepiał, że zwracają się do mnie na „ty”, ale uczepię się „prośby”. Na obrazku obok zobaczycie o jakiego rodzaju usługę ich „prosiłem”. Każde uszkodzenie nie objęte gwarancją spowoduje, że będę musiał zapłacić niesprecyzowaną kwotę za ekspertyzę, której nie zamawiałem? No i nie można zwrócić kosztów sprzętu uszkodzonego? No to zwrotu kosztów jakiego sprzętu mogę się domagać, jeśli wysyłam reklamację? Uff, jak to dobrze, że o wiele więcej praw daje mi… prawo!

Zacząłem więc googlować. Trudno było znaleźć jednoznaczne informacje o tym, jak taka reklamacja powinna wyglądać. Trafiłem w końcu na stronę Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Publikuje ono treść dyrektywy 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji.

Pomyślałem, że udostępnię pismo, które pomoże innym, mającym problem ze sklepem Pixmania. Co ciekawe, cena wysyłki tej paczki wyliczona została na podstawie cennika online Poczty Polskiej. Jeśli byłbym bardzo niemiły i mściwy, to wysłałbym im wiatrak kurierem, przez co koszt wyniósłby kilkaset złotych.

W ten sposób należy reklamować produkt zakupiony w sklepie internetowym mieszczącym się na terenie Unii Europejskiej:


Pixmania Spółka Akcyjna
183, rue Chevaleret
75013 Paryż
Francja

ZAWIADOMIENIE O NIEZGODNOŚCI TOWARU Z UMOWĄ

oraz

ŻĄDANIE NAPRAWY LUB WYMIANY TOWARU NA NOWY

Niniejszym, działając w imieniu własnym:

   1) zawiadamiam, iż zakupiony towar jest niezgodny z umową
   2) żądam nieodpłatnej naprawy lub wymiany towaru na nowy, gdy naprawa jest niemożliwa

Wskazuję, iż w dniu 31-05-2011 nabyłem u państwa następujący towar:

 • BIONAIRE Wentylator kolumnowy BT19-I

W dniu 16-06-2011 stwierdziłem następujące wady towaru świadczące o niezgodności towaru z umową: Produkt coraz bardziej się przechyla (progresywnie coraz bardziej w porównaniu do tego, jak przekrzywiał się podczas pierwszego włączenia) podczas oscylacji. Zaczął się on ocierać o podstawę i wydawać przy tym głośne dźwięki. W chwili obecnej obtarcia wynikłe z ruchu oscylacyjnego nie są zgodne ze skutkami prawidłowego użytkowania i są niezgodne z umową. Stanowią więc one podstawę do założenia, iż w przypadku braku naprawy, dalsze użytkowanie wiązać się może z powstawaniem coraz większych wad towaru.

Informuję, iż towar był używany prawidłowo, zgodnie z celem, do którego jest przeznaczony. Obecnie towar nie nadaje się do użytku oraz nie odpowiada właściwościom cechującym towar tego rodzaju. W związku z faktem, iż wada ta została zauważona w okresie krótszym niż 6 miesięcy od zakupu, domniemywa się, iż wada ta istniała już w chwili wydania towaru. Sprzedawca powinien uczynić zadość zgłoszonemu roszczeniu niezwłocznie.

Należy zauważyć, że zgodnie z dyrektywą 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, konsument jest upoważniony do wolnego od opłat przywrócenia zgodności poprzez naprawę lub zastąpienie. Sformułowanie „wolny od opłat” odnosi się do niezbędnych kosztów związanych z przywróceniem towarom zgodności, w szczególności do kosztów wysyłki, robocizny i materiałów.

W związku z powyższym wzywam do zapłaty kwoty 80 zł tytułem kosztów pakowania i transportu.
Informuję ponadto, iż w sytuacji gdy wymiana towaru na nowy:
– jest niemożliwa
– wymaga nadmiernych kosztów
– nie doszła do skutku w odpowiednim czasie
– narażałaby kupującego na znaczne niedogodności
przy czym wystarczy spełnienie tylko jednej z powyższych przesłanek, konsument może żądać obniżenia ceny albo od umowy odstąpić i żądać zwrotu gotówki wraz z poniesionymi kosztami. W związku z prawdopodobieństwem, iż dalsze korzystanie z nienaprawionego towaru skutkować może dalszym występowaniem wad oraz coraz większym uszkodzeniom materiału, w sytuacji niemożności naprawy lub wymiany towaru na nowy, zwracam się o zwrot gotówki wraz z poniesionymi kosztami.

Wszelkie płatności wynikłe z niniejszego zawiadomienia proszę dokonywać przelewem na następujące konto:

[numer konta]

Powyższe roszczenia opierają się na prawach konsumenckich wynikłych m.in. z dyrektywy 1999/44/ECz 25 maja 1999 r. w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji (Dz.U.UE.L.99.171.12).

Z poważaniem,

Załącznik:

 • Faktura VAT z dn. 31-05-2011 na kwotę 244.44 PLN

O wyniku reklamacji naturalnie poinformuję :)

Comments 5

 1. W zeszłym roku wpadłem na głupi pomysł – wentylator kolumnowy, ładnie wygląda, zajmuje mało miejsca…
  Ale wydajność..toś to wiaterek dla psiaka ;) Nic nie zastąpi prawdziwego wentylatora.

  1. Post
   Author

   Zadziałała pomoc UOKIK – po tygodniu od wizyty u miejskiego rzecznika konsumenta otrzymałem nowy wiatrak i zwrot poniesionych kosztów :)

    1. Post
     Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *