10 stron dla których warto nauczyć się angielskiego

Wujek Dobra Rada Budka, Codzienność, Wyższe piętro 2 Comments

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nauka języka angielskiego pomogła mi w życiu najbardziej spośród wszystkich pozostałych przedmiotów. Dostałem stypendium na naukę w Wielkiej Brytanii, ukończyłem studia w j. angielskim. Ale dała mi ona coś o wiele ważniejszego – dostęp do wiedzy z całego świata kompletnie za darmo!

W kolejnych epokach różne były mody wśród naukowców – greka, łacina, francuski, czy włoski. Aby naukowiec mógł coś osiągnąć musiał się nauczyć jakiegoś języka obcego. Obecnie takim uniwersalnym językiem jest angielski. Oczywiście jest tak dlatego, ponieważ tym właśnie językiem posługują się najlepiej finansowani naukowcy na świecie (czyt. USA).

Na co dzień artykuły naukowe znajduję dzięki serwisom takim jak Google Scholar, EBSCO (bezpłatne dla studentów i pracowników naukowych uczelni), Mendeley bądź po prostu przez google odwiedzam prywatne strony naukowców, na których dzielą się swoimi publikacjami. Jednak choć jest to wiedza dostępna, to wymaga najczęściej wcześniejszej wiedzy w danej dziedzinie.

Wraz z rozwojem internetu kiepskie kształcenie na poszczególnych uniwersytetach przestaje być jednak wymówką dla braku wiedzy. Każdy kto zna język angielski jest w stanie zdobywać wiedzę za darmo. Oczywiście wiedza ta nigdy nie będzie kompletna, ale to właśnie dzięki znajomości j. angielskiego możemy rozwijać się, czerpiąc wiedzę od najważniejszych osób w danej dziedzinie.

Przygotowałem więc dla Was zbiór miejsc w internecie, w których wiedzę rozdają nie dość, że za darmo, to jeszcze bardzo przystępnie. Odśwież stronę (klawisz F5) jeśli nie widzisz (w sumie trzech) filmików poniżej, warto je obejrzeć przed wejściem na daną stronę.

Wykłady z ćwiczeniami

 • 1. Coursera – Stanford University
  Chyba najlepsza strona w internecie z wykładami i ćwiczeniami. Zanim zajrzycie, obejrzyjcie tę krótką prezentację:
 • 2. MITx – Massachusetts Institute of Technology (wkrótce)
  W ubiegłym semestrze MIT dokonało próby zamieszczenia swoich kursów. Najwyraźniej się powiodło, bo już wkrótce pojawią się nowe.
 • 3. Academic Earth
  Wykładowcy z różnych uniwersytetów prezentują swoje przedmioty online.
 • 4. Udacity
  Mniejszy wybór przedmiotów, ale za to dość ciekawe.
 • 5. Khan Academy
  Kolejny projekt mający zapewnić dostęp do wiedzy internautom z całego świata. Bardzo bogaty zbiór!
 • 6. Introduction to Artificial Intelligence – Stanford University
  Co prawda jest to jeden kurs, ale znajomi bardzo sobie chwalili. Obecnie bodajże na Udacity, ale i tak warto zapoznać się ze stroną i poniższym filmikiem:

Wykłady

 • 7. Free Video Lectures
  Ponad 1000 darmowych kursów online. Niestety strona terroryzuje popupem „share or wait”.
 • 8. Cosmo Learning
  Filmy edukacyjne i dokumentalne. Zbiór wykładów z wielu uniwersytetów z całego świata.

Wiedza bardziej rozrywkowa

Tyle się mówi o tym, że młodym ludziom brakuje konkretnej wiedzy – według mnie warto, aby w szkołach większą uwagę zwrócić na naukę języka angielskiego (więcej godzin!) i umiejętności zdobywania wiedzy w internecie – mniejszą natomiast na rozmnażanie mniszków pospolitych, rozkład gleb w Brazylii czy analizę Chłopów czy innych Ludzi Bezdomnych. :)

Takich stron internet jest pełen, ja wymieniłem raptem 10. Macie jakieś inne ulubione strony tego typu?

Comments 2

 1. rozdają wiedzę… po angielsku! a jak ktoś podstaw nie zna to nic nie skmini dlatego najpierw porządny kurs w uznanej szkole typu speak up jest konieczny ot co ;)

  1. Post
   Author

   Ja nigdy nie uczyłem się w żadnej uznanej szkole angielskiego, ale pewnie ma to jakieś swoje plusy. Z nauki innych języków wiem natomiast, że oglądanie lokalnej telewizji, czytanie prasy w danym języku czy oglądanie filmów na YouTube czyni cuda :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *